Kredit za stan jedna je od najvećih investicija u životu većine ljudi.
Koliko god se trudili, sa prosečnim primanjima, a čak i onim iznad proseka, malo je vjerovatno da će iko skupiti dovoljno novca da isplati nekretninu u cjelosti. To je trenutak kada banka uskače u pomoć sa svojom ponudom kredita.
Ukoliko razmatrate podizanje stambenog kredita, a prvi vam je put, normalno je da mnogo toga u vezi cijelog procesa bude nepoznato i da postoji zabrinutost jer je u pitanju veliki iznos novca i dugogodišnje obavezivanje.
Saznajte u nastavku teksta šta je sve bitno znati prije odlučivanja na ovaj korak.
Zatražite pomoć profesionalaca
Da li ste možda već pokušali da se informišete o uslovima za podizanje kredita online, ali nakon što ste posegnuli za internetom da biste došli do informacija samo bili u još većoj konfuziji?
Nema potrebe za brigom! Preskočite redove u bankama i kontaktirajte Kredium, savjetnika za kupovinu nekretnine i podizanje stambenog kredita, koji će vam olakšati čitavu proceduru.
Šta treba imati u vidu prije podizanja kredita?
Koliko god podizanje kredita za stan djeluje strašno i kao preozbiljno ulaganje, preporučuje se svakome ko ima stabilan posao i mogućnost da ga priušti.
Vremenski period koji sada djeluje ogromno, proćiće brže nego što očekujete, a onda će nekretnina biti samo vaša i uvidećete da je kupovina bila pametniji potez nego da ste nastavili da živite kao podstanar u tuđim stanovima, plaćajući kiriju koja uopšte nije mala.
Da ponovimo, za sva pitanja i nedoumice, savjetnici su tu da vas besplatno upute u procedure.
- Prvo i osnovno što će vam svaki savjetnik za podizanje kredita reći je da će svaka banka odmah provjeriti jeste li kreditno sposobni. Da biste dobili stambeni kredit postoje određeni uslovi koje treba da ispunjavate.
S obzirom da su krediti za stan velike količine novca, banke moraju imati neku vrstu garancije da će im korisnici kredita taj isti kredit i vratiti.
Moraju da utvrde da ste vi kreditno sposobni.
Kreditno sposobno lice se podrazumijeva da je stalno zaposleno, minumum godinu dana bez prekida do trenutka apliciranja za stambeni kredit. Bez tog osnovnog uslova nećete biti u mogućnosti da podnesete zahtjev za stambeni kredit.
- Zatim će svaka banka da vas istražiti do detalja i pregleda vašu čitavu kreditnu istoriju, te bi bilo dobro da nemata baš nikakvih zaduženja, čak ni onih najsitnijih poput kašnjenja u plaćanju rate za mobilni telefon ili računa za struju, jer takve i slične stvari mogu uticati na odluku banke da vam dozvoli podizanje kredita ili ne.
Banka će od vas tražiti da priložite izveštaj kreditnog biroa čime se stiče uvid u sva vaša prethodna zaduženja.
Dakle, kako biste dobili kredit, glavni uslovi su da ste stalno zaposleni i da niste u prošlosti bili zaduženi, ali konačno odobravanje kredita od strane banke, njegov iznos i iznos mesečne rate zavise od visine vaših mjesečnih primanja.
Učešće za kredit za stan
Visina vaše rate za kredit zavisiće od roka isplate i od učešća, odnosno da li ćete se odlučiti na otplaćivanje u kraćem ili dužem vremenskom periodu, kao i koliko ćete učešće dati banci na početku.
Učešće za stan predstavlja udio u kešu koji treba da priložite kako bi banka uopšte videla vašu ozbiljnost i odobrila vam podizanje kredita.
U zavisnosti od banaka, učešće za stambeni kredit uglavnom iznosi 20%.
Pitate se sada sigurno šta je sa osobama koje ne mogu da obezede učešće od 10 ili 20%. Srećom, postoje opcije i za njih u tom slučaju. Jedna od njih odnosi se na slučaj bez učešća kada podnosilac zahtjeva ima neku drugu nekretninu nad kojom se može definisati hipoteka. U tom slučaju je važno da vrijednost te prve nekretnine bude veća od iznosa kredita za minimum 30%.
Šta su kamatne stope?
Došli smo sada i do visine kamatne stope kao i do toga da li želite fiksnu, varijabilnu ili mješovitu kamatnu stopu. Pročitajte u nastavku ukratko, šta svaka od njih podrazumijeva.
- Fiksna kamatna stopa podrazumijeva da će vam biti ista vrednost rate tokom trajanja cijelog otplatnog perioda kredita, a kamatna stopa i mjesečna rata fiksirane.
Glavna prednost fiksne stope je što ukoliko se opredijelite za nju ona otklanja neizvjesnost u pogledu visine mjesečne rate.
Mana je što su kamatne stope je obično više nego varijabilne, pa je i mjesečna rata viša.
- Kod varijabilne kamatne stope mjesečna rata i kamatna stopa će se mijenjati tokom perioda otplate kredita. Kamatna stopa je sastavljena iz dva dijela: referentne kamatne stope (EURIBOR-a ili BELIBOR-a) i kamatne stope (marže) koju banka dodaje.
Prednost je u tome što će se ukoliko EURIBOR/ BELIBOR ostanu na niskom nivou, na duži rok, vjerovatno, ispostaviti kao jeftinija opcija.
Mana može biti ta što se teško može predvidjeti kako će se kretati tržište i visina EURIBOR-a/BELIBOR-a tokom perioda otplate stambenog kredita, koji može trajati i do 20 ili 30 godina, te je ova opcija rizičnija ukoliko dođe do ekonomske krize ili nestabilnosti na tržištu.
- Mješovita kamatna stopa znači da će mjesečna rata i kamatna stopa biti fiksne u početnom periodu otplate. Nakon tog perioda se menjaju sa promjenom referentne kamatne stope.
Prednost mješovite stope je što pruža mogućnost otplate po fiksnoj kamatnoj stopi i mjesečnoj rati u određenom periodu koji se ugovori.
Mana je neizvesnost usred nemogućnosti predviđanja tržišta i visine EURIBOR-a i BELIBOR-a na duži vremenski period, slično kao i kod varijabilne kamatne stope.
Nadamo se da smo vam je nakon ovog teksta bar malo jasnije kako izgleda procedura podizanja stambenog kredita. Savjetujemo vam da se naoružate znanjem i strpljenjem i pažljivo provjerite ponude i uslove svih banaka, prije nego što se upustite u ovu avanturu.
Srećno!
Izvor: avokado.rs