Kroz dva kampa, jednog organizovanog na planini Ozren, a drugog na Ošvama, prošlo je oko 65 mladih iz tri bh. opštine, koji su kroz razgovor o zajedničkoj prošlosti rušili predrasude te stvarali nova prijateljstva, a među nekim učesnicima se rodila i ljubav.
Rekao je ovo za “Nezavisne novine” Admir Ahmetbegović, predsjednik Udruženja mladih “Pod našom tvrđavom – Sub Castro Nostro” iz Maglaja, dobitnika grant sredstava USAID-ovog projekta “PRO – Budućnost”.
Kako je Ahmetbegović kazao, projekat, koji je uspješno sproveden kroz dva kampa u junu i julu ove godine, je bio namijenjen mladim ljudima iz tri opštine – Doboja, Žepča i Maglaja.
“Poslije prvog dijela projekta javile su nam se i mlade osobe iz drugih dijelova BiH, pa smo u drugom dijelu projekta imali i mlade iz Zenice, Prijedora, Tešnja”, rekao je Ahmetbegović.
Istakao je da je kamp organizovan na dvije lokacije: jedna je planina Ozren, “Eko centar Živkovići”, a druga je planinarski dom na Ošvama. Kako je naglasio, ova mjesta su odabrana kao mjesta za kampovanje jer su bile zahvaćena ratnim dešavanjima u BiH te su htjeli da sruše predrasude o njima.
“Na oba mjesta su nas domaćini dočekali gostoprimljivo, častili su nas te smo se osjećali dobrodošlo”, kazao je Ahmetbegović, dodajući da je prvi kamp održan od 11. do 13. juna, a drugi od 23. do 25. jula.
“Tokom prvog modula na Ozrenu mladi su imali priliku da čuju nešto o zajedničkoj prošlosti gradova oko Ozrena, o antifašizmu danas, te kakav je antifašistički pokret bio nekad, zatim o položaju žena u NOR-u, kao i žena u poslijeratnom periodu”, naveo je Ahmetbegović, ističući da su drugi dan organizovali radionice topografije i snalaženja u prirodi, te pohod na vrh Ozrena, a naveče su mladi mogli da se opuste uz logorsku vatru i gitaru.
“Treći dan prvog kampa smo razgovarali o predrasudama, dok smo na drugom kampu razgovarali o vjeri, religiji i naciji, sa predstavnicima vjerskih institucija u Maglaju”, rekao je Ahmetbegović.
Dodao je da su drugi dan drugog kampa mladi imali priliku da kroz razgovor sa pomoćnicom načelnika opštine Maglaj saznaju nešto više o ulozi mladih i njihovom doprinosu u razvoju lokalne zajednice.
“I tu smo imali izviđačke radionice snalaženja u prirodi, te smo išli na vidikovac sa kojeg se Maglaj vidi kao na dlanu”, kazao je Ahmetbegović za “Nezavisne novine”.
Kako je naveo, zadnjeg dana drugog kampa su pokrenute diskusije na kojima su mladi učesnici zaključili da ovakvi susreti doprinose razvoju lokalnih zajednica te da treba da ih bude više.
“Projekat je uspješno realizovan te želimo da nam ovo postane tradicija, da ovakve kampove organizujemo svake godine. Uspjeli smo u našoj misiji da povežemo mlade ljude iz Doboja, Žepča i Maglaja”, naveo je Ahmetbegović, dodajući da su pokazali mladima da granice i nacije nisu bitne.
Da su ovakvi kampovi i projekti mjesta gdje se pored prijateljstava sklapaju i romantične veze potvrđuju riječi Ahmetbegovića, koji kaže da su ova dva kampa spojila nekoliko parova.
“Volim napomenuti da imamo čak 11 parova, od kojih je šest multietničkih, koje je spojio naš kamp”, zaključio je Ahmetbegović.
(Nezavisne novine)