Trenutak o kom se mjesecima spekuliše i od kog se mjesecima strijepi se dogodio – američki predsjednik dozvolio je Ukrajini da oružjem dugog dometa koje SAD isporučuju gađa teritoriju Rusije.
Sudeći po ranijim izjavama ruskog lidera Vladimira Putina, odgovor Kremlja će biti žestok, a pominje se čak i riječ nuklearno.
U jednoj od posljednjih odluka koje će donijeti kao predsjednik Amerike, Bajden je odlučio da ispuni zahtjev koji je Vladimir Zelenski više puta isticao i dozvoli Ukrajini da američkim oružjem dugog dometa gađa teritoriju Rusije.
Ova odluka donijeta je dva mjeseca prije nego što će u Bijelu kuću ući Donald Tramp, te je neizvjesno kakav će njegov prvi potez biti.
Ipak, jasno je da je Bajden požurio da Ukrajini odobri svu moguću pomoć, imajući u vidu da Kijev strahuje od plana novoizabranog predsjednika Amerike.
Ukrajina uskoro pokreće napade na rusku teritoriju
Bajdenova odluka se prije svega odnosi na sisteme ATACMS, koji rakete mogu da lansiraju i do 300 kilometara udaljenosti.
U pitanju je jedan od najsofisticiranijh američkih raketnih sistema, a kako se spekuliše, prvi put će za gađanje teritorije Rusije biti upotrebljen na teritoriji Kurska.
Snage Ukrajine upale su u ovu rusku oblast u avgustu i od tada kontrolišu njen dio.
Međutim, ono što je vjerovatno i “poguralo” Bajdenovu odluku, koju će sada možda slijediti i Francuska i Velika Britanija, jeste činjenica da je Sjeverna Koreja Rusiji poslala vojsku, koja se sada bori protiv Ukrajinaca.
Upravo zato će prvi udari na rusku teritoriju biti upravo u Kursku, a iz Kijeva navode da će oni uslijediti u narednim danima.
“Amerika i Evropa ratuju sa Rusijom”
Iako se od Bajdenove odluke nije oglašavao, šta Putin o njoj misli jasno je iz njegovih prethodnih izjava.
– To će značiti da zemlje NATO, Amerika i Evropa ratuju protiv Rusije – rekao je Putin kao odgovor na pitanje šta će za Moskvu značiti ako Ukrajina dobije ovo odobrenje od zapadnih saveznika.
Prema riječima portparola Kremlja Dmitrija Peskova, situacija će se značajno promijeniti, jer počinje nova faza rata, odnosno eskalacije.
Imajući u vidu da napade na ukrajinske gradove, civilnu i energetsku infrastrukturu Rusija već izvodi gotovo svakodnevno, kao i da je ilegalno anektirala oko 20 odsto teritorije Ukrajine, analitičari kao jedan od vidova eskalacije pominju i upotrebu nuklearnog oružja, piše Blic.
Ruska nuklearna doktrina predviđa pribjegavanje nuklearnom oružju striktno u defanzivne svrhe, u slučaju napada na Rusiju oružjem za masovno uništenje, ili u slučaju agresije sa konvencionalnim naoružanjem, koje prijeti samom postojanju države.
Kremlj je ranije pominjao i da će možda doći do promijene ruske nuklearne doktrine zbog prijetnje od NATO saveza.
Rusija je svoje nuklearno oružje naslijedila od Sovjetskog saveza i ima najveću zalihu nuklearnih bojevih glava na svijetu.
Rusija je, dakle, najveća nuklearna sila na svijetu.
Procijenjuje se da Moskva ima za oko dvije hiljade više nuklearnih bojevih glava nego što ih imaju SAD – oko 5.977 aktivnih.
Oko 1.500 od tih bojevih glava je povučeno, 2.889 je u rezervi, a oko 1.588 su raspoređene strateške bojeve glave.
Ukrajina, sa druge strane, nema nuklearno oružje, iako je nakon raspada Sovjetskog Saveza bila treća nuklearna sila na svijetu.
Ipak, Kijev se nuklearnog naoružanja odrekao 1994. godine, a Rusija je od tada više puta napala i anektirala teritoriju Ukrajine.
Vladimir Zelenski je ovu odluku Amerike i Bajdena dugo čekao, te je sasvim izvjesno da Ukrajina već ima plan napada na rusku teritoriju.
Cilj tih napada, kako je ranije govorio ukrajinski predsjednik, jeste da se rat prebaci na teritoriju Rusije, što bi natjeralo Vladimira Putina na pregovore o miru u Ukrajini.
Kakva će njegova reakcija biti, saznaćemo uskoro.
Srpska info