Orlovi će u prvom meču igrati protiv Brazila, a protiv njih i Švajcaraca su igrali i na prošlom Svjetskom prvenstvu u Rusiji. Tada je Srbija ispala u grupi a doživjela je poraze od Brazila 0:2, te Švajcarske 1:2.
Posljednji je izvučen Kamerun, tako da ekipu selektora Dragana Stojkovića čekuje veoma težak posao u Kataru, jer samo dvije prvoplasirane ekipe idu dalje.
Srbija će takmičenje početi protiv Brazila, zatim će u drugom kolu igrati protiv Kameruna, dok će u posljednjem kolu opet na Švajcarsku kao na prvenstvu u Rusiji.
Grupa A: Katar, Holandija, Senegal, Ekvador.
Grupa B: Engleska, SAD, Iran, pobjednik evropskog baraža Ukrajina /Škotska-Vels
Grupa C: Argentina, Meksiko, Poljska, Saudijska Arabija.
Grupa D: Francuska, Danska, Tunis, pobjednik Australija/UEA -Peru.
Grupa E: Španija, Njemačka, Japan, pobjednik baraž meča 2
Grupa F: Belgija, Hrvatska, Maroko, Kanada
Grupa G: Brazil, Švajcarska, Srbija, Kamerun.
Grupa H: Portugal, Urugvaj, Koreja, Gana
Didije Dešam, selektor Francuske unio je pehar namijenjen narednom pobjedniku Svjetskog prvenstva, a trofej brani upravo ova reprezentacija.
Predsjednik FIFA Đani Infantino izašao je da pozdravi sve prisutne i istakao kako je zadivljenim onim što je vidio u Kataru. Na početku ceremonije odata je počast legendarnim fudbalerima koji su preminuli u proteklom periodu između ostalog Dijegu Maradoni, Gordonu Benksu, Gerdu Mileru, Paolo Rosiju….
Počeo je žrijeb za Svjetsko prvenstvo, predstavljanjem nove maskote.
Takođe tokom dana predstavljena je i zvanična pjesma ovog Mundijala “Haja, haja “(Bolji smo zajedno)
Svjetsko prvenstvo u Kataru, koje će se održati od 21. novembra do 18. decembra ove godine, posljednje je na kojem će učestvovati 32 reprezentacije i koje će se igrati u formatu – osam grupa sa po četiri selekcije, po dvije provoplasirene idu u osminu finala.
Prelazi se na format od 48 reprezentacija – žrijebaće se 16 grupa sa po tri tima, 32 selekcije će proći u nokaut fazu, koja će krenuti od šesnaestine finala.
Srbija je u trećem šeširu sa Senegalom, Iranom, Japanom, Morokom, Poljskom, Južnom Korejom i Tunisom, te joj ove selekcije ne mogu biti rivali.
Žrijeb će početi od prvog šešira – prvo će se izvlačiti imena reprezentacija, pa ceduljice s grupama, a onda će se ređati selekcije ka nižim šeširima.
Za razliku od prethodnih svjetskih šampionata, raspored odigravanja utakmica neće biti automatski utvrđen – Fifa će zadržati pravo da odredi satnicu.
Za razliku od prethodnih prvenstava, takođe, još nije kompletiran spisak učesnika – dva interkontinentalna baraža (Kostarika igra sa Novim Zelandom, Peru čeka boljeg iz duela Australija – UAE) ostavljena su za jun zbog restrikcija u putovanjima, dok je u evropskom plej-ofu omogućeno ratom pogođenoj Ukrajini da u junu pokuša da se domogne Mundijala. Ukrajinci igraju sa Škotskom, a pobjednika čeka Vels.
Kuglice u Dohi izvlačiće osam bivših fudbalera i trenera, odnosno selektora, među kojima su i svjetski prvaci, Brazilac Kafu i Nijemac Lotar Mateus. Ostali su legendarni Bora Milutović iz Bajine Bašte, jedini selektor koji je vodio pet različitih reprezentacija na mundijalima (Meksiko 1986, Kostarika 1990, SAD 1994, Nigerija 1998. i Kina 2002), zatim Džej-Džej Okoča, Ali Daei, Tim Kejhil, Adel Ahmed Malahal i Rabah Mađer.
Na narednom Mundijalu Evropa će dati 16 učesnika, umjesto 13 kao do sada, pa će šanse, barem teoretski, biti veće…
Sastavi šešira
Prvi šešir: Katar, Brazil, Belgija, Francuska, Argentina, Engleska, Španija, Portugal;
Drugi šešir: Holandija, Njemačka, Danska, Švajcarska, Urugvaj, Hrvatska, SAD, Meksiko;
Treći šešir: Senegal, Iran, Japan, Maroko, Srbija, Poljska, Južna Koreja, Tunis;
Četvrti šešir: Kanada, Kamerun, Ekvador, Saudijska Arabija, Gana, Peru – Australija ili UAE, Vels – Ukrajina ili Škotska, Kostarika ili Novi Zeland.
Srpskainfo