Vladajuća koalicija odlučna da afirmiše i zaštiti sve institucije u Srpskoj

June 1, 2015, 10:50 am

Istaknuto je da je koalicija ovih političkih partija stabilna i odlučna da se bori za stabilnost i jačanje Republike Srpske u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Sagovornici su naglasili da postoji opasnost destabilizacije institucija u Srpskoj od pojedinih političkih partija.

Sastanku su prisustvovali predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, međunarodni sekretar ove partije Željka Cvijanović, šef Poslaničkog kluba SNSD-a u parlamentu Srpske Radovan Višković, predsjednik SP-a Petar Đokić, šef Poslaničkog kluba ove partije u parlamentu Srpske Slobodan Protić, predsjednik DNS-a Marko Pavić, šef kluba poslanika DNS-a u Narodnoj skupštini Spomenka Stevanović i predsjednik Srpske radikalne stranke Dragan Đurđević.

DODIK: OPOZICIJA IZ SRPSKE IZDAJNIČKA FALANGA NA NIVOU BiH

Lider SNSD-a Milorad Dodik izjavio je da je “opozicija iz Republike Srpske izdajnička falanga na nivou BiH, koja radi na izdaji nacionalnih interesa Srpske i njene pozicije”.

“Bez obzira što govore da se bore za interese Srpske, znamo ih iz perioda kada su prenosili naše nadležnosti na nivo BiH. I tada su govorili da se bore za Republiku Srpsku, što nije bilo tačno”, rekao je Dodik u Banjaluci, nakon sastanka sa predstavnicima DNS-a, SP-a i Srpske radikalne stranke.

On je podsjetio da Dejtonskim mirovnim sporazumom BiH nije bila predviđena kao država, jer nije imala policiju, vojsku, fiskalni sistem i sudstvo.

“BiH je bila predviđena kao savez država. Naši napori su išli u pravcu očuvanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i SNSD se sa koalicionim partnerima bori za taj sporazum, a ne za ono što je u međuvremenu nametnuto”, naglasio je Dodik.

On je istakao da je tu i razlika između onoga što je viđeno na Kongresu SDA i onoga što traži SNSD sa koalicionim partnerima.

“Tražimo raspravu o vraćanju na nivo izvornih dejtonskih ovlaštenja, a SDA traži da bude prekomponovana cijela BiH. To nama nije nepoznato, jer je riječ o projektu koji je zaustavljen 2006. godine, a u saradnji sa međunarodnom zajednicom bile su razvijene i regionalne organizacije, poput SERDE, koje je je trebalo da budu preteče nove organizacije u BiH”, kaže Dodik.

On je naglasio da opozicija iz Republike Srpske ne može da iznese teret izdaje na nivou BiH i da se vraćaju u Srpsku po nagovoru onih sa kojima sarađuju.

“Koalicija SNSD-DNS-SP funkcioniše i nema nikakvih problema, a posvećeni smo čuvanju institucija Republike Srpske. Nema nikakvog problema u funkcionisanju, što smo pokazali i u parlamentu Srpske. Do sada nijedna tačka dnevnog reda nije oborena i neće ni od sada”, kategoričan je Dodik.

On je naveo da Vlada Srpske ima apsolutnu podršku vladajuće koalicije, ali da će ukoliko do danas u 17.00 časova opozicija donese 44 potpisa poslanika imenovati njihovog mandatara.

“Kao predsjednik Srpske po Ustavu sam odgovoran da dam mandat za sastav Vlade, a nikakvih inicijativa o ovom pitanju nije bilo”, rekao je Dodik i ocijenio da niko osim vladajuće koalicije za to nema kapacitet.

On je pozvao sve koji politički razmišljaju kao vladajuća koalicija da shvate da je Republika Srpska u većoj opasnosti nego ranije, jer su instalisane izdajničke strukture na nivou BiH koje neće prezati da destabilizuju situaciju da bi okrivili vladajuću koaliciju u Srpskoj.

ĐOKIĆ: POSTOJE OZBILJNE NAMJERE DA SE DESTABILIZUJU INSTITUCIJE SRPSKE

Predsjednik SP-a Petar Đokić rekao je da su predstavnici partija vladajuće koalicije na današnjem sastanku konstatovali da postoje ozbiljne namjere da se destabilizuju institucije Republike Srpske, naglasivši da je ova koalicija odlučna da afirmiše i odbrani sve vrijednosti institucija, među kojima i instituciju predsjednika Republike.

Đokić je istakao da tu spada i odlučnost da se odbrani i afirmiše i lično Milorad Dodik, kojeg je narod izabrao za predsjednika Republike.

“Te ozbiljne namjere smo prepoznali kroz nastojanje da se u parlament Srpske unesu neke teme koje mogu da idu u tom pravcu. Takođe, i posredstvom medija pokušava se stvarati slika u javnosti da je institucija predsjednika Republike sporna iz ovog ili onog razloga”, rekao je Đokić.

Đokić je konstatovao da niko drugi osim vladajuće koalicije u Srpskoj nije osudio deklaraciju usvojenu na Kongresu SDA koja predstavlja promjenu dejtonske strukture BiH.

On je naglasio da su predstavnici političkih partija iz Srpske, koji su bili na tom kongresu, trebali bar u znak neslaganja da ustanu i napuste skup, te da je tu deklaraciju trebalo da osudi i međunarodna zajednica.

Lider SP-a je istakao da je vladajuća koalicija, i pored “određenih tegoba”, stabilna i odlučna da provodi kurs politike koja je prepoznatljiva već više godina, da sačuva stabilnost Srpske i da je jača po svim njenim elementima.

“Želimo zaštiti i afirmisati sve institucije Republike Srpske i to ćemo vrlo jasno pokazati. Takođe, želimo da Srpsku osnažimo kao partnera u međunarodnoj komunikaciji, kao važnu, regionalnu uporišnu tačku Evrope koja može biti respektabilan partner za pregovore i dati doprinosa evropskim integracijama”, rekao je Đokić.

On je dodao da je na sastanku razgovarano i o kadrovskim rješenjima, kao što se uvijek razgovara, ali da taj element nije najbitniji u ovoj koaliciji, već je najbitnija Republika Srpska i njena stabilnost.

PAVIĆ: SAMO SADAŠNJA KOALICIJA MOŽE OČUVATI DEJTON

Predsjednik Demokratskog narodnog saveza /DNS/ Marko Pavić izjavio je da se ova partija snažno zalaže za očuvanje Dejtonskog mirovnog sporazuma i da to sada može da uradi samo vladajuća koalicija.

“Sada smo još čvršći u stavu da samo koalicija SNSD-SP-DNS može da očuva ovaj sporazum i prava koja ima Republika Srpska”, rekao je Pavić novinarima nakon sastanka predstavnika vladajuće koalicije.

On je ocijenio da je vladajuća koalicija stabilna i da će njen budući rad biti baziran na očuvanju ovlaštenja Srpske.

Predsjednik Srpske radikalne stranke Dragan Đurđević izjavio je da ova stranka ostaje u aktuelnoj skupštinskoj većini.

“Za nas je bitno da predsjednik Republike, koji je ujedno i predsjednik najveće stranke u Srpskoj vodi računa da ne budu ugrožene institucije Republike Srpske”, rekao je Đurđević.

Prema njegovim riječima, prva institucija koja može biti ugrožena je Narodna skupština Srpske, s obzirom da se od opozicije nije čulo da žele da imaju predsjednika Narodne skupštine, već licitiraju sa nekim ovlaštenjem koje je isključivo u nadležnosti predsjednika Republike.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *