Međunarodni filmski festival Kustendorf, zbog dana žalosti u Srbiji, počeo je sinoć minutom ćutanja i bez planiranog ceremonijalnog programa.
Kao iznenađenje osnivaču festivala Emiru Kusturici prikazani su snimci sa dodjele Zlatnih palmi koje je slavni režiser dobio za filmove “Otac na službenom putu” i “Podzemlje“, a povodom punoljetstva festivala dodijeljeno mu je crveno jaje “Čuvarkuća”.
–Došli smo do 18 rođendana i zajedno sa Donaldom Trampom smo konstatovali da je bolje biti zdrav nego bolestan. On je registrovao da je Amerika zemlja muškaraca i žena, a ja se nadam da će i Srbija uskoro da postane zemlja muškaraca i žena ugrožavajući sve zakone koje ovi drugi nemaju, ugrožavajući i egalitarizam koji je oduvek postojao u Srbiji – rekao je Kusturica.
On je kazao da od sredine dvadesetog vijeka, posebno sedamdesetih godina, u svijetu, a posebno u Srbiji počinje da se gubi autoritet umjetnika.
– Ako uzmemo Srbiju u obzir, da je tog autoriteta bilo, možda ne bi bilo gradova rugoba koji su nastajali uz planine i more. Sve što je bilo u moći umjetničkog autoriteta narušeno je i dovedeno u pitanje, do jedne floskule koja je izrečena u filmu ‘Crna mačka beli mačor’ – ‘kad imaš problem i ne možeš da ga riješiš parama, ti ga riješiš s mnogo para’. Nažalost – naveo je Kusturica.
On se osvrnuo na konstatovanje očevidnog da “je bolje biti zdrav nego bolestan, kad je napolju hladno bolje biti kraj tople peći, a ako je sunce prejako negdje se sakriti”.
– Ključno je pitanje da li je bolje biti živ ili mrtav i ima li života za vrijeme života, to je pitanje koje nas sve vezuje, pitanje smisla, kao što je pitanje ima li Boga ili nema. To nije naučno pitanje, a mi smo ušli u fazu gdje se sve dokazuje naukom, i počinje da koči… – rekao je Kusturica.
Nakon otvaranja festivala prikazan je filma „Zlato ili blato“, pobjednika festivala u Pekingu, reditelja Feja Longa i održana majstorska radionica sa nagrađivanom glumicom Hong Jue.
Za nagrade Kustendorfa Zlatno, Srebrno i Bronzano jaje, ove godine takmiči se 16 filmova autora koji dolaze iz devet zemalja – Srbije, Meksika, Rusije, Severne Makedonije, Francuske, Egipta, Indije, Crne Gore i Danske.
O nagradama odlučuje međunarodni žiri koji čine flimska glumica i teoretičarka Ksenija Zelenović, italijanski režiseri Edoardo De Angelis i Đakomo Abruceze, dok će o dobitniku nagrade “Vilko Filač” odlučiti direktori fotografija iz Francuske i Italije Mišel Amatje i Vladan Radović.
Srpskainfo.com (Foto: SRNA)