Božo Mihajlović, tužilac, kazao je danas na početku sudskog procesa da Tužilaštvo BiH optužuje Radončića i ostale da su pripadnici organizovane grupe u izvršenju krivičnih djela, koje je organizovao Radončić, a čime je pokušao omesti rad pravosuđa i dati mito. Zatim je tužilac Mihajlović iščitao optužnicu kazavši kako će u toku postupka biti dokazani svi navodi iz optužnice, te da za to postoji obimna dokumentacija i svjedoci. Sudskim vijećem u ovom postupku predsjedava sudinica Hasija Mašović koja je nekoliko puta u toku današnje rasprave upozorila odbranu da poštuje integritet Suda te da se bavi samo činjenicama iz predmeta. Sudu se kratko obratio i sam Fahrudin Radončić koji je zatražio da Sud bude pravedan, upozorivši da su i ranije pokušavali da ga optuže da je prijetio ubistvom Naseru Keljmendiju, da je prijetio Zijadu Turkoviću, te ga je Sadik Ahmetović dok je Radončić bio ministar sigurnosti optužio da organizuje zločinačku organizaciju, a jedan član Predsjedništa ga, kako je Radončić kazao, 2013. godine optužio da naračuje politička ubistva.
Veliki problem je nastao pred sam početak suđenja jer je sudnica bila veoma mala i nije mogla primiti veliki broj medijskih ekipa koje su željele pratiti suđenje. Zbog prisustva velikog broja članova SBB-a većina novinara nije imala mjesto u sudnici predviđeno za javnost, pa su suđenje morali pratiti iz prostorije do sudnice uz ozvučenje.
Nastavak suđenja zakazan je za 13. april, a prvi svjedoci Tužilaštva BiH biće advokatica Vasvija Vidović i novinarka, urednica u „Dnevnom avazu“ Indira Čatić.
Na kraju današnje rasprave advokat Fahrudina Radončića Asim Crnalić zatražio je da Sudsko vijeće razmotri zahtjev odbrane da se Fahrudin Radončić pusti iz pitvora.
Kao razlog odbrana je navela činjenicu da Radončić nije porekršio mjere zabrane, da se vlada uzorno, te da ima zdravstvenih problema zbog kojih bi Sud trebao odgovoriti pozitivno na njihov zahtjev. Sudinica Hasija Mašović upitala je Crnalića da li on ima neke nove činjenice koje njeni predhodnici nisu imali kada su odlučivali o pritvoru, Crnalić je rekao da postoje objektivne okolnosti jer je njegov klijent veoma važan politički subjekt u BiH i da bez njega veliki dio procesa u državi stoji, te da bi bilo dobro da Sudsko vijeće i to ima u vidu kada bude odlučivalo. Dodao je da se sa slobode brane i optuženi za ratne zločine, te da ne vidi razlog zašto to ne bi učinio i njegov klijent. I sam Radončić osvrnuo se na ovaj prijedlog kazavši da je skoro tri mjeseca u pritvoru bilo dovoljno te da bi sada bilo dobro i pošteno da se brani sa slobode. Dragan Barbarić, jedan od advokata Fahrudina Radončića, u uvodnom obraćanju Sudskom vijeću kazao je da će teoriju slučaja odbrane dokazati kroz tri teze. Najavio je kako će dokazati da Fahrudin Radončić, ne da nije uradio, već nije ni pokušao ometati rad pravosuđa jer nije imao razloga za to. On je optužio Tužilaštvo BiH da je u toku postupka poduzimalo radnje na ometanju rada pravosuđa, te da je selektivno pristupalo dokazima i da je time pokazao predrasude prema Radončiću. Kao dokaz za svoje tvrdnje, advokat Barbarić, naveo je objavljivanje transkripta presretenih razgovora. On je napomenuo da Azra Sarić, svjedokinja koja je Radončića i ostale optužila da su joj prijetili ako svjedoči u slučaju Nasera Keljmendija koji se vodi na sudu u Kosovu, nikada u svojim izjavama nije spominjala Fahrudina Radončića, niti ga je dovodila u vezu sa ubistvom Ramiza Delalića, te da se zobg toga postavlja pitanje, zašto bi onda Radončić vršio pritisak na Sarićevu. „Sarić je ustvari tražila usluge od Bakira Dautbašića i Bilsene Šahman, a u vezi specijalizacije na Univerzitetskom kliničkom centru u Sarajevu“, kaže Barbarić.
N.N.