Savjetnik za kulturu Jevrejske zajednice BiH Eli Tauber rekao je da izložba, koja je otvorena samo večeras, predstavlja priliku da se Banjalučanima približi istina o stradanju Jevreja u holokaustu u BiH, odnosno o tome kako su neke od njih sigurne smrti spasili komšije i prijatelji.
“Ova izložba simboličnog naziva govori o tim dobrim ljudima koji su rizikovali sopstveni život da bi spasili prijatelja Jevreja ili jevrejsku imovinu”, pojasnio je Tauber, dodajući da su neki od njih završili i u koncentracionom logoru zbog toga.
Direktor Jevrejskog kulturnog centra u Banjaluci Đorđe Mikeš rekao je da je ova manifestacija prilika da se promoviše kultura jevrejskog naroda, koji živi na ovim prostorima više od 450 godina, ali i da se spajaju neke davno pokidane veze.
“Sve više ljudi iz Izraela dolazi u Republiku Srpsku i traži prostor da počne ozbiljne poslove, te se nadam da će toga biti i u budućnosti”, rekao je Mikeš novinarima.
On je istakao da Jevrejski kulturni centar predstavlja jaku vezu između Republike Srpske i Izraela.
Istoričar Zoran Pejašinović nakon otvaranja izložbe u svom predavanju osvrnuo se i na priču o cionizmu.
“Osnivač političkog cionizma, jevrejskog nacionalnog pokreta, bio je Teodor Hercl, čovjek o kojem se ovdje malo zna, iako je iz naših krajeva, tačnije iz Zemuna”, naveo je Pejašinović, ističući da je to čovjek koji je prije 120 godina počeo da sanja jedan san, i koji će pedesetak godina kasnije postati java, a zove se – Izrael.
Drugog dana manifestacije predviđena je promocija knjiga “Porajmos” i “Među živima” autora Dušana Savića, te svečani koncert Srpsko-jevrejskog pjevačkog društva “Braća Baruh” iz Beograda u Kulturnom centru Banski dvor./rtrs