Počela sjednica – U fokusu rasprava o ukidanju RTV takse

May 30, 2018, 9:08 am

Na dnevnom redu sjednice, koji je pretrpio značajne izmjene u odnosu na najavljeni, nalazi se i zahtjev ovih poslanika za razmatranje još jednog zakonskog rješenja – Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o Javnom radio-televizijskom servisu BiH, takođe, po hitnom postupku.

Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o Javnom radio-televizijskom sistemu BiH predviđeno je da se briše dio u kojem se RTV taksa definiše kao “taksa na posjedovanje radio ili TV prijemnika u domaćinstvu i kod pravnog lica”.

“Dosadašnji način finansiranja Javnog RTV servisa BiH, odnosno enitetskih javnih RTV servisa nepravedan je sa stanovišta diskriminacije građana i različitih načina na koji se enitetske pravosudne institucije odnose prema obavezi plaćanja RTV takse, odnosno različite sudske prakse”, navodi se u Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o Javnom radio-televizijskom sistemu BiH.

Osim toga, javni emiteri se nisu ponašali kao servis svih građana, već pojedinih vladajućih stranaka u entitetima, a građanima i opozicionim strankama koje kritikuju rad vlasti nije bila omogućena proporcionalna zastupljenost u političkim programima.

“Pošto javni servisi nisu bili u službi svih građana nije opravdano da oni plaćaju njihov rad. Stoga prijedlog zakona predviđa da javni servis BHRT bude finansiran iz budžeta BiH, a da se entitetski RTV servisi finansiraju iz enitetskih budžeta”, navodi se u obrazloženju predloženih izmjena.

Kao osnovni razlog za donošenje zakona po hitnom postupku navedena je potreba za naknadnim izvršavanjem i promjenama u enitetskim zakonima kako bi se sredstva za javne emitere mogla planirati za budžete 2019. godine. Navodi se da će prijedlog zakona, ukoliko bude usvojen, na snagu stupiti 1. januara 2019. godine.

U planu je i izjašnjavanje Predstavničkog doma za utvrđivanje novog roka za dostavljanje izvještaja o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnim sporovima BiH, čiji je cilj da se unapređenjem postojećih odredaba prevaziđu uočene nepreciznosti i nedorečenosti identifikovane u postupku primjene propisa, kako bi norma bila jasna, određena i provodiva.

Izvještaj Evropske komisije o BiH za ovu godinu, skinut je sa dnevnog reda jer prethodno nije održana sjednica Komisije za evropske integracije.

Poslanici bi trebalo da razmotre i izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o dopunama Okvirnog zakona o visokom obrazovanju u BiH, predlagača poslanika Mirsada Đonlagića koji, između ostalog, teži unapređenju kvaliteta visokog obrazovanja u BiH u skladu sa evropskim normama, uvođenju rektorske konferencije, izbjegavanju političkog uticaja na izbor kadra, kao i akreditacije, pri čemu predlagač insistira i na aktivnijoj ulozi Ministarstva civilnih poslova BiH.

Na dnevnom redu sjednice je i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH, čiji je predlagač poslanik Maja Gasal Vražalica, koja predlaže da se ponovo propiše pravilo da se zaposlenim u institucijama BiH naknada za dolazak i odlazak sa posla odredi prema obračunu koji se zasniva na cjenovniku javnog gradskog i javnog međunarodnog prevoznika koji je najpovoljniji, pod uslovom da zaposlenom omogućava redovan prevoz.

Godišnji izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2017. godinu, skinut je sa dnevnog reda.

Poslanic bi trebalo da razmotre i Izvještaj o radu Upravnog odbora Izvozno-kreditne agencije BiH za 2017. godinu, kao i Izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o prijedlogu zaključka poslanika Amira Fazlića koji glasi: “Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH predlaže Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH da Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o krivičnom postupku, predlagača poslanika Amira Fazlića razmatra po hitnom zakonodavnom postupku”.

U planu je razmatranje izvještaja o radu Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije za prošlu godinu, Drugog izvještaja monitoringa sprovođenja Strategije za borbu protiv korupcije 2015 – 2019. i Akcionog plana za sprovođenje Strategije za borbu protiv korupcije 2015 – 2019, za period maj 2015. – decembar 2017. godine, te izvještaja o sprovođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije /CIK/ BiH u 2017. godini.

U dnevi red uvršten se u i tačke informacija o aktuelnoj poziciji, ocjeni i spremnosti CIK-a da organizuje i sprovede fer izbore u oktobru, kao i rasprava o radu, aktivnostima i postupcima CIK-a u svjetlu predstojećih opštih izbora i potrebe da budu organizovani u fer i poštenoj atmosferi.

Sa dnevnog reda su skinute informacija o radu Tužilaštva BiH za 2017. godinu, i niz saglasnosti za ratifikaciju više međunarodnih sporazuma, među kojima su i Ugovor o finansiranju između BiH i Republike Srpske i Evropske investicione banke i JP “Auto-putevi Republike Srpske – auto-put Banjaluka – Doboj B18”, zatim Sporazum o saradnji između Savjeta ministara i Vlade Srbije u procesu pristupanja EU, Sporazum o finansiranju Programa aktivnosti prekogranične saradnje Srbija – BiH za 2016. godinu, između EU, Vlade Srbije i BiH.

 

(SRNA)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *