U Sarajevu je danas počela sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na kojoj bi poslanici trebalo da razmatraju Prijedlog budžeta za 2018. godinu.
Kolegijum u proširenom sastavu uvrstio je budžet BiH za narednu godinu u dnevni red današnje sjednice, nakon što je Komisija za finansije i budžet jutros usvojila Prijedlog zakona o Budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH za 2018. godinu.
Predsjedništvo BiH utvrdilo je budžet za finansiranje institucija u iznosu oko 950 miliona KM, a za servisiranje vanjskog duga nešto više od milijardu KM, što ukupno odgovara iznosu ovogodišnjeg budžeta.
Rashodi budžetskih institucija predviđeni su u iznosu 927,37 miliona KM, od čega će oko 560 miliona KM otići na plate i naknade zaposlenih u institucijama.
U dnevni red je uvršten i zahtjev Doma naroda za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH.
Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH dopunjen je sa mišljenjem Komisije za finansije i budžet.
Savjet ministara utvrdio je Prijedlog zakona o osiguranju depozita u bankama BiH, koji je predložio Upravni odbor Agencije za osiguranje depozita u čijem su sastavu ministri finansija Republike Srpske i Federacije BiH /FBiH/, ministar finansija i trezora BiH i guverner Centralne banke BiH.
Donošenjem cjelovitog zakona želi se unaprijediti finansijska stabilnost, pojačati transparentnost i izvršiti njegovo usklađivanje sa odgovarajućim direktivama EU.
Novim zakonom omogućena je bolja zaštita deponenata prilikom transformacije banaka u BiH, te uvedena mogućnost restrukturisanja banaka.
Propisano je da banke koje dobiju dozvolu za rad od Agencija za bankarstvo u Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ automatski ulaze u proces osiguranja depozita.
Agencija za osiguranje depozita BiH sa sjedištem u Banjaluci i filijalama u ovom gradu i Sarajevu nadležna je za isplatu depozita fizičkih i pravnih lica u bankama članicama u skladu s ovim zakonom, kao i za učešće u procesu restrukturisanja banaka.
Pred poslanicima će se naći Izvještaj o finansijskoj reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za 2016. godinu, Godišnji revizorski izvještaj o glavnim nalazima i preporukama za 2016. godinu i pojedinačni revizorski izvještaji za 74 institucije BiH za prošlu godinu, koje je sačinila Kancelarija za reviziju institucija BiH.
Za izvještaj o reviziji izvršenja budžeta institucija BiH za 2016. godinu, Kancelarija je iskazala mišljenje s rezervom, i to i na finansijske izvještaje i na usklađenost.
Kancelarija za reviziju je za 10 institucija dala mišljenja s rezervom i skretanjem pažnje, od kojih je osam dobilo mišljenje s rezervom na usklađenost sa zakonima i propisima, a dvije u odnosu na finansijske izvještaje.
Za 40 institucija Kancelarija je dala pozitivno mišljenje uz skretanje pažnje, a za 23 čisto pozitivno mišljenje.
(Srna)