Počela sjednica Narodne skupštine. Dodik: Preglasavaju me dva bošnjačka člana Predsjedništva BiH

September 7, 2020, 7:36 am

Šesnaesta posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske počela je uvodnim izlaganjem srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.

Na sjednici se raspravlja o Dodikovom “vetu” u Predsjedništvu BiH.

Naime, Dodik je glasao protiv memoranduma CIK BiH i Međunarodne fondacije za izborne sisteme (IFES) jer smatra da predstavlja miješanje u izborni proces, te da se pokušava zaključiti mimo zakona o zaključenju međunarodnih sporazuma BiH.

I pored toga što je opozicija protiv održavanja ove sjednice, očekuje se da NSRS dvotrećinskom većinom stane uz Dodika, što bi značilo da sporni memorandum neće stupiti na snagu, jer je Dodik potegao pitanje zaštite vitalnog interesa RS.

Na sjednici se očekuje obraćanje lidera parlamentarnih političkih partija u Srpskoj, a odluka Kolegijuma je da ispred svakog kluba govore do dva poslanika.

Sa sjednice je odsutno mnogo narodnih poslanika, među kojima su Milan Radović, Mirela Kajkut Zeljković, Sonja Karadžić-Jovičević, Branko Butulija, Ivanka Marković, Dragan Galić, Darko Babalj, Krsto Jandrić, Milan Tubin…

-U mandatu srpskog člana Predsjedništva suočen sam često sa odlukama dva bošnjačka člana Predsjedništva, koji me preglasavaju na pitanjima za koja smatram da su od našeg vitalnog nacionalnog interesa. To se desilo i ovaj put. I pored činjenice da je prema Ustavu BiH spoljna politika u nadležnosti Predsjedništva ali konsenzusom. U suprotom, imam pavo da zatražim stav Narodne skupštine RS koja je vrhovni arbitar. Smatram da to pravo treba afirmisati. Narodna skupština je konačno mjesto odluke za spoljnopolitička pitanja – rekao je Dodik.

Dodik je dodao da se iz memoranduma vidi namjera koja je široka sa stanovišta ovlaštenja i zadire u suverenitet izbornog procesa.

– Ova međunarodna organizacija je čisto američka. Finasira je NDI, koji je fondacija Demokratske stranke SAD. Djeluje u okviru globalnih američkih interesa. Prihvatajući ovaj memorandum značilo bi da smo izborni proces dali nekom drugom, od biračkih spiskova pa dalje. Priča o sajber zaštiti govori o tome da se to odnosi na neke buduće procese u BiH. To bi značilo kompletnu kontrolu biračkog procesa. Zašto bismo prihvatili da imamo strance u izbornom procesu? Ovo otvara vrata “inovacijama” za njihove favorite ovdje. Kada tu dodate praćenje finansiranja političkih partija, to govori da su oni spremni da uđu u sve pore izbornog procesa, stvarajući uslove da se izbori održavaju kako oni žele. Daleko od toga da je izborni proces u BiH savršen. Ali, ako bismo prihvatili ovu organizaciju, on sigurno ne bi bio savršen – rekao je Dodik, naglašavajući  da je cilj jačanje bošnjačke opcije koja se zalaže za unitarizaciju BiH.

Dodik tvrdi da je 17 američih saveznih država zabranilo IFES da djeluje u njihovom izbornom procesu.

-Šta znači upravljanje izbornim spiskovima? Dakle, ne nadgledanje, nego upravljanje. Dalje, obeshrabriti zloupotrenu izbornih prosea, zabraniti nekom ko je na funkciji da koristi resurse, da brže stigne. Možemo o tome da pičamo, to je govorio i OEBS. O tome je CIK već govorila. Dalje, zabrana govora mržnje u BiH. Šta je u BiH govor mržnje? Hoće li onda da postoje i sankcije? Cilj je da se za dvije godine na opštim izborima napravi atmosfera koja bi diskvalifikovala nekoga. Cilj je da se kreira sistem koji bi disciplinovao sve faktore u izbornom sisemu i da se kreira njima podobna struktura. Posebno neprihvatljivo je na samom kraju memoranduma da IFES upravlja demokratskim izbornim procesom! – poručio je Dodik.

(srpskainfo)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *