Sjednica Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH na čijem dnevnom redu su Prijedlog zakona o slobodi pristupa informacijama na nivou institucija BiH, te prijedlozi zakona o izmjenama i dopunama zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH i Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH počela je u Sarajevu.
Ova tri zakonska prijedloga važna su za evropski put BiH, a utvrdio ih je i u parlamentarnu proceduru uputio Savjet ministara.
Principi Prijedloga zakona o slobodi pristupa informacijama, koji nosi oznaku EI kao potvrdu usklađenosti sa propisima EU u ovoj oblasti, usmjereni su na jačanje transparentnosti i otvorenosti javne vlasti, slobodan i besplatan pristup informacijama uz pravovremenost i tačnost u njihovom objavljivanju, te jačanje odgovornosti institucija BiH u ovom procesu.
Novina u predloženom, u odnosu na važeći zakon, jeste elektronsko podnošenje zahtjeva i uvođenje potpuno novog modela proaktivne objave određenih informacija važnih za rad, organizaciju, odlučivanje i finansiranje institucija BiH.
Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o ombudsmanu za ljudska prava BiH, kako je navedeno u obrazloženju, jačaju se kapaciteti ove institucije, a ombudsmanima se, osim zaštite ljudskih prava, omogućava da snažnije djeluju u njihovoj promociji u skladu sa Pariskim principima.
Izmjenama i dopunama ovog zakona jača se finansijska nezavisnost Institucije ombudsmana, te se naglašava njena uloga u jačanju saradnje i dijaloga sa nevladinim sektorom i akademskom zajednicom u BiH.
Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTS-u BiH naglašavaju se principi integriteta nosilaca pravosudnih funkcija, transparentnost rada, dvostepenost pri odlučivanju i odgovornost nosilaca pravosudnih funkcija, uključujući podjednako sudije, tužioce i članove VSTS-a.
Izmjene i dopune Zakona, između ostalog, uređuju pitanja u vezi sa sukobom interesa članova VSTS-a i uvode obavezu sudija i tužilaca da prijave imovinu i interese kao jednu od mjera u borbi protiv korupcije u pravosuđu.
Odredbama ovog zakona istovremeno se pojačava disciplinska odgovornost sudija, tužilaca, kao i članova VSTS-a za počinjene disciplinske prekršaje.
Prijedlozi zakona o slobodi pristupa informacijama i ombudsmanu BiH u Domu naroda nalaze se u drugom čitanju, dok je za Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o VSTS-u, koji će prvi put biti razmatran u ovom domu Predstavnički dom preporučio da se razmatra po hitnoj proceduri kako bi se omogućilo usvajanje sva tri zakona na istoj sjednici.
Na dnevnom redu sjednice je, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH kojim se predviđa da lica sa invaliditetom većim od 80 odsto imaju pravo na znak pristupačnosti i mogu parkirati na označena parking-mjesta.
Dosadašnjim rješenjem to pravo bilo je omogućeno samo licima sa invaliditetom od 100 odsto.
Pred delegatima će se u prvom čitanju naći i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o radu u institucijama BiH koji porodiljama zaposlenim u institucijama BiH garantuje pravo da nakon porodiljskog odsustva rade pola radnog vremena do jedne godine života djeteta, a za blizance, treće i svako sljedeće dijete polovinu punog radnog vremena do navršene dvije godine.
Ovo pravo pripada i ocu ako majka za to vrijeme radi ili licu koje se brine o djetetu u slučaju da roditelji nisu živi, napustili su dijete ili ne mogu da se brinu o njemu.
Na dnevnom redu je i više izvještaja, kao i prijedloga za davanje saglasnosti za ratifikaciju međunarodnih sporazuma.
(Srna – Foto: Arhiva)