Sadnjom prvih sadnica u Bijeljini je danas zvanično otvorena prva sezona “Malih baštovana”, u okviru koje će djeca uzrasta od tri do 10 godina na besplatnim radionicama moći da nauče sve o sjetvi voća i povrća i drugim baštovanskim i poljoprivrednim poslovima.
“Želimo da ih upoznamo sa proizvodnjom hrane, konceptom domaćinstva i da pomognemo roditeljima da zajedno othranimo nove greneracije domaćina Republike Srpske”, rekao je koordinator projekta Petar Nikolić.
On kaže da je projekat počeo prošle godine uz pomoć Ambasade SAD u BiH i zbog njegovog velikog uspjeha, Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarsta Republike Srpske prepoznalo je njegov potencijal i od ove godine ga finansira i širi na nove lokacije.
“Od Banjaluke smo došli do Bijeljine, a nadam se ćemo u budućnosti biti u drugim gradovima”, rekao je Nikolić novinarima i dodao da se do sada za radionicu u Bijeljini prijavilo 25 djece i da postoji veliko interesovanje.
Nikolić je naveo da će mališani u Bijeljini u maloj bašti, koja je napravljena za ovu namjenu pored farme Poljoprivredne i medicinske škole, uzgajati autohtone sorte povrća i voća.
Prema njegovim riječima, sjeme za sadlju mališani će dobijati od Instituta za genetičke resurse, plovode će nositi kući, a sjeme će biti vraćeno u banku Instituta.
Dragan Zarić iz Ministrastva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Srpske rekao je da je Ministrstvo prepoznalo značaj projekta kolega sa Poljoprivrednog fakulteta u Banjaluci i Inistituta za genetičke resurse.
On je dodao da će Ministarstvo 100 odsto finansijski podržati projekat, jer žele da najmađima približe poljoprivrednu proizvodnju.
Biljana Gavrić, koja će voditi ovaj projekat u Bijeljini, rekla je da će djeca imati priliku da nauče kako se sade sjemena i da će projekat trajati do oktobra da bi djeca mogla da vide čitav proces, od sadnje, rasta, cvjetanja do polodova.
Projekat “Mali baštovani”, kao dio Programa prenosa znanja i vještina, finansira Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, uz saradnju sa Centrom za strateško razvojne projekte, Institutom za genetičke resurse i Poljoprivrednim fakultetom u Banjaluci.
Nezavisne.com (Foto: SRNA)