Počela rasprava o opozivu Oreškovića

June 16, 2016, 12:07 pm

Rasprava je počela tumačenjem skupštinskog Poslovnika o tome ima li Orešković uopšte pravo da se obrati Saboru s obzirom na to da se vlada nije izjasnila o ovom zahtjevu, kao i koliko bi njegovo obraćanje poslanicima moglo trajati.

Inače, Orešković je u Sabor stigao tačno u podne u pratnji ministara Mosta, manje članice vladajuće koalicije, koja ga podržava, a na mnogobrojna pitanja novinara, premijer u hodu rekao:

“Čućete šta ima reći. Malo strpljenja. Piše se istorija. Idemo završiti ovo što smo započeli pa ćemo se čuti”.

Inače, Karamarko ne prisustvuje sjednici Sabora.

Hrvatski mediji se utrkuju da nagovijeste eventualni rasplet pa se mnogi pozivaju na procjene eksperata, a neuobičajno HRT je pribjegao i astrološkom predskazanju, prema kojem Orešković ostaje na poziciji premijera, uprkos svim procjenama da će mu biti izglasano nepovjerenje i da Hrvatska danas definitivno ostaje bez izvršne vlasti.

Nakon jučerašnje ostavke Tomislava Karamarka na mjesto prvog potpredsjednika vlade, HDZ navodno preispituje svoju odluku o opozivu Oreškovića, ali je to iz te stranke demantovano.

Ostavka Karamarka uslijedila je nakon što je Komisija za utvrđivanje sukoba interesa saopštila da je šef HDZ bio u sukobu interesa zbog poslovne saradnje njegove supruge Ane sa glavnim lobistom mađarskog MOL-a Josipom Petrovićem.

Svi mediji, pa i premijer Orešković se pojavi juče pred javnošću kako bi saopštio da je Karamarko odstupio iz vlade nakon nalaza Komisije za utvrđivanje sukoba interesa.

Pritom se gubilo iz vida da je Karamarko ostavku najavio bez obzira na to kakav će biti nalaz nadležne komisije.

Podnoseći ostavku pred hrvatskom javnošću, Karamarko je pozvao i Oreškovića i lidera Mosta, manje članice vladajuće koalicije, da učine isto.

Petrov je na to odmah odgovorio da će prihvatiti da podnese ostavku samo po cijenu da Orešković ostane premijer, a u suprotnom slijede novi izbori.

Most je, prema pisanju hrvatskih medija, spremio potpise za raspuštanje parlamenta u slučaju da Oreškoviću bude izglasano nepovjerenje.

Iako se čini da je sve na hrvatskoj političkoj sceni manje više jasno, ipak, nije jer se i danas ponovo postavlja pitanje kako će se rasplesti kriza nakon što premijeru bude izglasano nepovjerenje.

Stručnjak za Ustav i šef Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta u Rijeci Sanja Barić je na svom Fejsbuk profilu objavila naredne korake koje, kako je navela “čak i vrapci na granama znaju”.

Ako Oreškoviću bude izglasano nepovjerenje i vlada padne, Ustav daje 30 dana za pokušaj stvaranja nove izvršne vlasti, odnosno prekomponovanje.

U tom slučaju, navodi se, predsjednica je ta koja daje mandat za tog eventualnog novog mandatara i to samo ako ima dokaz da neko uživa povjerenje većine, odnosno da ima podršku 76 zastupnika.

U suprotnom, predsjednica raspisuje nove izbore, s tim da se Sabor može sam raspustiti prije isteka roka od 30 dana, ako za to postoji podrška 76 “ruku” u parlamentu.

 

(Tanjug)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *