Kesten se pojavljuje i konzumira još u praistoriji na prostorima Mediterana i Azije.
U početku je uzgajan u Kini i Japanu, a potom su ga rimske legije donijele u Evropu. Poznato je da je pečeni kesten prodavan na ulicama Rima u davnom 16. vijeku, pa se opojni miris već tada širio ulicama grada baš kao što to čini i danas. Kesten pripada grupi orašastih plodova, ali od svojih rođaka se razlikuju nižim sadržajem masti i visokim sadržajem skroba, te jedini sadrži vitamin C Plod kestena je crvenkastosmeđe boje i glatke površine. Raste unutar bodljikave košuljice koja se raspukne u jesen kada plod sazrije. Kesten pripada grupi orašastih plodova, ali od svojih rođaka se (oraha, badema i lješnika) razlikuje nižim sadržajem masti i visokim sadržajem skroba te jedini ima vitamin C. Kesten se odlikuje posebnom teksturom i slatkim, blagim ukusom. Pitomi i divlji Poznato je stotinu različitih vrsta kestena. Uopšteno se dijele na pitome i divlje. Pitomi su jestivi, a posebna poslastica među njima su lovranski maruni koji su slađi i veći od običnog kestena.
S druge strane, divlji kesten, koji nažalost nije za jelo, posjeduje ljekovita svojstva. Najčešće se spominje kao pomoć kod varikoznih vena i oštećenja kapilara, a njegovi ekstrakti koriste se za pripremu ljekovitih pripravaka. Odabir kestena Kod kupovine treba obratiti pažnju da su plodovi veći, sjajni, bez rupica na ljusci, što je znak da nema nepoželjnih ličinki. Kad ih uzmemo u ruku, masa im mora odgovarati veličini, a ne smiju imati šuplji zvuk kad ih protresemo. Kesten treba čuvati na hladnom do dvije sedmice, a korisno je provjeriti jesu li se na pojedinim plodovima pojavile rupice i tada takve plodove treba izdvojiti. Kesten kao lijek Relativno velika energetska vrijednost koju duguje visokom sadržaju skroba čini ga odličnim izborom za sportiste, osobe izložene tjelesnim naporima te djecu. S obzirom na to da obiluju kalijumom, a istovremeno su siromašni natrijumom, ovi plodovi se savršeno uklapaju u prehranu osoba s kardiovaskularnim i bubrežnim oboljenjima. Takođe, prehrambena vlakna koja sadrže mogu biti od pomoći svim osobama s neredovnom stolicom. Čaj od lista kestena je poznati narodni lijek protiv tegoba s disajnim sistemom poput bronhitisa i astme, dok se kora i drvo kestena zbog bogatstva taninima upotrebljavaju kao adstrigensi. Priprema kestena Gastronomska primjena seže mnogo dalje od pukog uživanja u kuvanom ili pečenom kestenju.
Dijapazon jela s njima raznolik je i prostire se od supa, preko glavnih jela, do deserta i pečenih poslastica. Kesten se nerijetko dodaje i salatama, te jelima od tjestenine. U mnogim je zemljama svijeta Božić nezamisliv bez pure punjene smjesom od kestena. Osim uživanja uz šlag, pire od kuvanih kestenova (zbog konzistencije slične krompiru) svoju primjenu nalazi i kao punjenje za razna tijesta. Takođe, upotrebljava se i u pripremi umaka koji se poslužuju uz divljač. Pečeni kestenovi se mogu osušiti i samljeti u brašno koje daje bogatu i ukusnu koru pri pripremi kolača i pita.