Plenković o hapšenju u Orašju: Koncept udruženog zločinačkog poduhvata neprihvatljiv

November 3, 2016, 8:03 pm

Članove Vlade obavjestio je da su hapšenja pripadnika HVO-a pripremala duže vrijeme, ali da je “odluka da oni baš sada budu uhapšeni indikativna”. Ponovio je da su ovim hapšenjima obavijestili svoje partnere u Evropskoj uniji i NATO-u.

Plenković je rekao da je ministarstvima inostranih i unutrašnjih poslova, odbrane i pravosuđa naložio da prikupe sve relevantne podatke i osiguraju pravnu i konzularnu pomoć svim hrvatskim državljanima. Najavio je da će biti imenovana i nova državna komisija za saradnju sa međunarodnim krivičnim sudovima.

“U potpunosti poštujemo nezavisnost pravosuđa, svi ratni zločini moraju biti procesuirani. Međutim, koncept udruženog zločinačkog poduhvata u optužnicama za Republiku Hrvatsku nije prihvatljiv”, rekao je Plenković, dodajući da će njegova Vlada učiniti sve “da spriječi pokušaje revizije istorijskih događaja”.

Hapšenje deset pripadnika HVO-a u Orašju, osumnjičenih za ratni zločin nad Srbima, predstavlja vrh sante leda s ciljem da se korištenjem pravosudnog sistema i tumačenjem određenih odredbi to iskorištava u političke svrhe, zaključio je Odbor za unutrašnju politiku i nacionalnu bezbjednost Hrvatskog sabora.

Predsjednik Odbora Ranko Ostojić rekao je da ovaj događaj nije izuzetak, te da prepoznaje problem u kojem se sve to može i nastaviti.

“Tema je kompleksna i moramo u zajedničkom nastupu raščistiti ovu stvar. Hrvatska ima pravo zatražiti drugačije postupanje, to nije miješanje u suverenitet susjedne države”, istakao je Ostojić.

Prema njegovim riječima, zaključak koji bi Sabor donio obavezao bi državne institucije koje korake treba da preduzmu.

Ostojić je dodao da se zaboravlja da je Hrvatska članica EU i da i sa takve pozicije može tražiti određene poteze.

“Ne da prestanu s istragama, ne da prestanu s utvrđivanjem da li je neko kriv ili ne, ali možemo tražiti da to bude rađeno u skladu s međunarodnim pravilima s obilježjima krivičnog djela”, poručio je Ostojić.

“Jutarnji list” danas piše da je slučaj desetorice uhapšenih pripadnika HVO-a Orašje postao prvorazredno političko pitanje u Hrvatskoj.

“Svi su zapanjeni i iznenađeni, iako hrvatske vlasti najmanje dvije godine znaju da Tužilaštvo BiH protiv čelnih ljudi HVO-a Orašje vodi istragu za ratni zločin, a popisi osumnjičenih sedam-osam godina kolaju internetom”, dodaje “Jutarnji”.

Ovaj list posjeduje dokument o istrazi, koje Tužilaštvo BiH vodi protiv 28 pripadnika HVO-a u Orašju, kao i protiv pripadnika 101. brigade HVO-a iz Broda za razdoblje od marta do oktobra 1992. Na popisu je i Mato Baotić, koji je uhapšen u Orašju u julu prošle godine. U BiH mu se sudi zbog zlostavljanja i silovanja srpskih zatvorenica u Donjoj Mahali kod Orašja.

Ovaj list navodi da bi u budućnosti “hrvatska Vlada mogla imati još veći problem ako Tužilaštvo BiH aktivira optužnicu protiv aktuelnog ministra odbrane Damira Krstičevića, koji je pod istragom zbog zločina na području Mrkonjić Grada 1995. godine i to po komandnoj odgovornosti”.

Nakon završetka ratnih operacija u Mrkonjić Gradu pronađena je masovna grobnica u koju je ukopano 181 tijelo za koja je utvrđeno da su srpski civili. Krstičević se branio da to nije bilo u njegovoj zoni odgovornosti. No, Tužilaštvo BiH je 2009. godine napravilo plan istraga ratnih zločina. U tom planu je istraga protiv Ante Gotovine i 36 drugih, među kojima je i Krstičević, zbog počinjenja ratnih zločina na području Mrkonjić Grada. Krstičevića se, prema tom dokumentu, istražuje i za počinjenje ratnih zločina području Jajca i Donjeg Vakufa.

S obzirom na istupe zvaničnika i institucija Hrvatske i netačne izjave koje su se pojavile u medijima, a povodom aktivnosti Tužilaštva BiH i Sipe u predmetu Matuzović Đuro i dr. za ratne zločine na području Orašja, a radi istinitog informisanja građana i medija, Tužilaštvo BiH ističe da se u predmetu za ratne zločine u Orašju ne radi o kvalifikaciji-udruženog zločinačkog poduhvata, već da se navedeni sumnjiče za krivična djela ratnog zločina (zločin protiv čovječnosti i ratni zločin protiv ratnih zarobljenika) po zapovjednoj i individualnoj odgovornosti, navedeno je u saopštenju Tužilaštva BiH.

Sud BiH odredio je juče jednomjesečni pritvor desetorici nekadašnjih pripadnika HVO-a, koje su prije tri dana uhapsili pripadnici Agencije za istrage i zaštitu zbog sumnje da su počinili ratne zločine nad Srbima na području Orašja.

Pritvor je određen Đuri Matuzoviću, Ivi Oršoliću, Tadi Oršoliću, Marku Dominkoviću, Josi Nediću, Marku Baotiću, Marku Blažanoviću, Mati Živkoviću, Anti Živkoviću i Stjepi Đuriću, saopšteno je iz Suda BiH.

(SRNA – Jutarnji)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *