Materijalno ugroženim poljoprivrednim proizvođačima kao i mladim zainteresovanim za plasteničku proizvodnju dodijeljeno je 20 plastenika čija je pojedinačna vrijednost 3150 KM.
Svaki od poljoprivrednika učestvovao je sa 650 KM, dok preostale troškove za nabavku i montažu plastenika snose grad Prnjavor i nevladina organizacija “Muslim Aid” iz Sarajeva.
Jedan od korisnika kome je dodijeljen plastenik je i Zlatko Janković iz Šarinaca.
“U plasteniku planiram proizvoditi paradajz i papriku, već imam jedan plastenik , a uz pomoć grada i ove organizacije imam mogućnost da proširim proizvodnju. Plastenička proizvodnja nije zahtjevna, a u ovim uslovima u kojima se mijenja klima jedini način za proizvodnju je zatvoren prostor i kontrolisani uslovi”, kaže Janković.
Plastenik je dodijeljen i Samiru Zecu iz Lišnje. Kaže, do sada je proizvodio paprike i paradajz na otvorenom za potrebe svoje porodice. Ističe, nada se da će plasteničkom proizvodnjom povećati ukupnu proizvodnju i proizvesti dovoljno i za prodaju.
“Zahvalio bih se organizaciji Muslim Aid i gradu Prnjavoru što su nam obezbijedili ove plastenike, jer će to mnogo značiti. Dobra stvar je što imamo danas i obuku ovdje pa ćemo steći i nova znanja i iskustva”, ističe Zec.
Plastenici su površine 100 metara kvadratnih sa metalnom konstrukcijom, PVC folijom, sistemom za navodnjavanje, sadnim materijalom, a obezbijeđena je i montaža plastenika na imanju korisnika.
Grad Prnjavor za ove namjene izdvojio je 25.200 KM, a poljoprivrednici su prošli i potrebnu edukaciju.
“Osnovna cijena jednog plastenika je 3.150 KM od čega grad Prnjavor sufinansira nabavku plastenika sa 40 odsto (1.260 KM) po jednom korisniku, odnosno 25.200 KM za 20 korisnika. Ostatak sredstava, u visini od 40 odsto obezbijedila je ogranizacija Muslim Aid, dok ostalih 20 odsto sredstava finansiraju krajnji korisnici”, kaže načelnik Odjeljenja za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu, Mišo Vujić.
Vujić je istakao da je grad Prnjavor sredstva za ove namjene planirao budžetom, odnosno programom za unapređenje poljoprivredne proizvodnje, te da je u tekućoj godini ukupno za podsticaje planirano 550.000 KM.
Od 36 prijavljenih plastenici su dodijeljeni za 20 korisnika, a osim plastenika, korisnicima je obezbijeđeno i predavanje kako bi korisnici naučili osnove proizvodnje rasada ali i o održavanju plastenika.
“Za izbor kandidata postavili smo osnovne uslove. Nezaposleni, ljudi koji dolaze iz višečlanih porodica, samohrani roditelji, roditelji djece sa invaliditetom prilikom rangiranja dobijali su dodatne bodove. Parcela i mogućnost navodnjavanja takođe su igrali veliku ulogu prilikom odabira korisnika”, kaže koordinator projekta “Muslim Aid” Armin Zlatić.
Organizacija “Muslim Aid” ovaj projekat realizuje u 12 opština i gradova, a u 2019. godini, tadašnja opština Prnjavor je, takođe u saradnji sa Muslim Aid organizacijom iz Sarajeva, provela ovakav projekat i tom prilikom je takođe obezbijeđeno 20 plastenika.
TVK3