U pismu se na taj način potvrđuje raniji stav Vlade Srpske, da je uvođenje „Plavog dizela“ na BH nivou neprihvatljivo, i da to treba da ostane u nadležnosti entiteta.
Prijedlog iz Savjeta ministara direktno potkopava sistem indirektnog oporezivanja u BiH, i njime se ne definiše ko bi trebalo da bude odgovoran za praćenje, reviziju i primjenu ovakvog mehanizma obezbjećenja „plavog dizela“, navodi MMF.
– Јa moram reći da je vlada mnogo puta do sada iznijela stav da je ovakva inicijativa sporna upravo iz identičnih razloga koji su navedeni u ovom pismu MMF koje je upućeno, navodi Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Uvođenje plavog dizela na nivu BiH, sporno je i sa ustavnog stanovišta, pa zbog toga MMF predlaže da se od takve inicijative odustane. MMF navodi i da inicijativa nije u skladu sa nadležnostima pojedinih nivoa vlasti u BiH. Premijerka Željka Cvijanović i ranije je upozorovala na to da nikakav dogovor sa MMF-om o uvođenju Plavog dizela na BH nivou nije postignut i da Plavi dizel za poljoprivrednike obezbjeđuje Vlada RS.
– MMF je ukazivao i tokom naših pregovora za zaključenje Pisma namjere da nije moguće izdvajati budžetska sredstva na nivou BiH, odnosno da nije moguće na taj način obezbijediti plavi dizel, izjavila je Željka Cvijanović, predsjednica Vlade Republike Srpske.
Budžetska sredstva moguće je izdvojiti isključivo iz entiteskih kasa, što Vlada Srpske radi već četiri godine, obezbjeđujući tako regresirano gorivo za oko 20 hiljada poljoprivrednika.
– Vlada Republike Srpske još od 2013. godine pruža podršku poljoprivrednicima po osnovu plavog dizela, do sada je za te namjene izdvojeno više od 27 miliona maraka, naveo je Aleksandar Macanović, portparol Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
Samo ove godine za regresirano gorivo Vlada Srpske obezbjedila je šest miliona maraka, čime je nabavljeno oko 10 miliona litara plavog dizela.
RTRS