-Žao mi je što nisam mogao da dođem da se vidim sa prijateljima, ali uglavnom su oni dolazili ovamo(u Srbiju). Gledaću da što pre budem mogao da krenem od Banjaluke i napravim turneju kroz BiH. Naravno i kroz federalni deo jer i tamo imam dosta prijatelja – istakao je Petronijević.
On je naveo da je, prema njegovim saznanjima, postojao uži spisak sa imenima 40 ljudi, kao i duži sa oko 120 ljudi, kojima bi, da su se pojavili na graničnom prelazu, bilo uručeno rješenje o zabrani ulaska u BiH.
Petronijević je ukazao da ga je u svemu jedino brinulo to, što je neko zarad jačanja svojih pozicija spreman da djeluje bez zakonskog osnova i ustavnog ovlašćenja i učini takvu grešku, koja može da bude isključivo uperena protiv BiH kao samostalne države, “na njenu destabilizaciju i eventualno razbijanje”.
-I onda se tu se potpuno menjaju teze: oni koji brane dejtonski ustav i pokušavaju da BiH resetuju na dejtonska podešavanja, proglašavaju se separatistima i rušiteljima BiH, pri čemu su oni koji ovakve stvari rade jesu realni rušitelji BiH, jer ovakve stvari izazivaju realnu destabilizaciju – istakao je Petronijević.
Ministar bezbjednosti u Savjetu inistara Nenad Nešić potvrdio je juče Srni da su univerzitetskom profesoru Milošu Koviću i advokatu Goranu Petronijeviću iz Beograda ukinute mjere zabrane ulaska u BiH.
Granična policija BiH u martu prošle godine nije dozvolila profesoru Koviću da uđe u BiH na graničnom prelazu Vardište, uz obrazloženje da “predstavlja opasnost po bezbjednost BiH”. Odluka o zabrani ulaska donesena je krajem februara 2022. godine.
Ulazak u BiH na prelazu Karakaj 25. marta 2022. godine nije dozvoljen ni Petronijeviću, jer, kako je navedeno u rješenju, “predstavlja prijetnju bezbjednosti, javnom poretku, javnom redu i miru i javnom zdravlju u BiH ili međunarodnim odnosima BiH”.
Izvor: Srna