Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Petar Petković čestitao je danas svim građanima Srbije, posebno srpskom narodu na Kosovu i Metohiji, Dan državnosti i veliki pravoslavni praznik Sretenje.
USretenju, srele su se dvije Srbije, ona stara, koja je težila da se oslobodi turskog jarma i ona druga, savremena, građanska, koja se trudila da se približi uređenim evropskim zemljama. To je jedan od najsvetijih dana u našoj istoriji, dan kada je Prvim srpskim ustankom 1804. godine započela borba za nacionalno oslobođenje od Turaka, a 1835. donijet Ustav Knjaževstva Srbije, kojim su postavljeni temelji moderne srpske države – naveo je Petković.
Petković je naglasio da su ti događaji prevazišli nacionalne okvire i dobili su svoje epsko obličje.
– Zato je veza Sretenja sa istorijom naše države izuzetno jaka, a sasvim sigurno, najjača je na Kosovu i Metohiji, gdje smo definisani kao državotvorni i politički narod – napisao je Petković.
On je naveo da je Karađorđeva ustanička Srbija mogla nastati zahvaljujući upravo toj i takvoj, vijekovima čuvanoj državotvornoj svijesti i snažnim temeljima nekada moćne države, koje su postavili vladari iz loze Nemanjića i na koje je nadzidana nova državna građevina, čiji su temelji bili, a i danas su na Kosovu i Metohiji.
– Mi smo u obavezi da slobodu i državu, koje su tekovine naših slavnih predaka sačuvamo u miru, oslanjajući se prije svega na ljudske, kulturne i državotvorne vrijednosti koje naš narod nosi u sebi. Čuvajući naš jezik, pismo i naše svetinje, štiteći naše nacionalne i političke ideale, živeći slobodarski, nastavićemo da se borimo za snažnu, modernu i u svetu uvaženu državu – poručio je Petković.
Istovremeno, Srbima, sestrinstvima i monaštvu SPC, posebno igumaniji Manastira Uspenja Presvete Bogorodice u Đakovici mati Teoktisti i monahinji Joanikiji, čuvarima srpskog postojanja u tom dijelu Kosova, čestitku je ušutio i predsjednik banjalučkog Odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji Milorad Arlov.
Arlov je podsjetio da je prije dvije godine na današnji dan pričešćen u manastiru Visoki Dečani poslije čega je posjetio srpsku svetinju u Đakovici u kojoj su živjele i danas žive jedine dvije srpske duše u gradu u kome je do 1999. godine bilo 1500 Srba.
– Njihove riječi odlučnosti i snage da čuvaju svojim prisustvom uz sve muke ovu svetinju i srpsko postojanje u centru Đakovice predstavljaju i moraju biti ideja vodilja svima kojima je stalo do očuvanja srpstva na Kosmetu i očuvanju srpske južne pokrajine u sastavu države Srbije – naveo je Arlov.
Srpskainfo.com (Foto: RAS Srbija)