Petković je istakao da tim zakonima Ombudsman BiH nije definisan kao organ uprave, pa zbog toga i ne može odlučivati u drugostepenom upravnom postupku.
– Građanima nisu uskraćena njihova prava jer imaju pravo na pravni lijek u upravnom postupku, ali i pravo na tužbu u upravnom sporu. Nedopustivo je da nam amandmane pišu strani ambasadori putem domaćih poslušnika – zaključio je Petković.
Ministar pravde u Savjetu ministara BiH Davor Bunoza rekao je Srni da nema potrebe žalbe na Zakon o slobodi pristupa informacijama sa Žalbenog savjeta Savjeta ministara prenositi na Instituciju ombudsmana i proširivati nadležnosti ombudsmana, koji, po zakonu i Ustavu BiH, donose neobavezujuće odluke.
– Što se tiče ombudsmena, on prema našem zakonu donosi preporuke i pitanje je da li bi bilo u skladu sa zakonom i Ustavom da donosi obavezujuće odluke za institucije BiH – rekao je Bunoza.
Ustavnopravna komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na jučerašnjoj sjednici odgodila je izjašnjavanje o Prijedlogu zakona o slobodi pristupa informacijama na nivou BiH, čiji je predlagač Savjet ministara, i amandmanima na to zakonsko rješenje poslanika SDA Šerifa Špage.
Komisija je zatražila mišljenje Direkcije za evropske integracije o amandmanima, nakon čega će se izjasniti o amandmanima i zakonskom prijedlogu.
(Srna – Foto: Arhiva)