– Ova uloga je bila ključna. Potpisivanju su prethodili mnogi dani vrlo intenzivnog, ponekad gotovo dvadesetčetvoročasovnog rada. To je bio rad predsjednika Putina – rekao je Peskov u intervjuu za RT Rusija.
On je rekao da je Putin razgovarao telefonom sa predsjednicima Azerbejdžana i Јermenije.
– Trajalo je više od jednog dana – dodao je Peskov.
Ruski mirovnjaci
Rusija nije imala pravo da pošalje trupe na teritoriju Nagorno-Karabaha, samo je mogla da uvede mirovnjake nakon pristanka sukobljenih strana, rekao je portparol Kremlja.
– Dobili smo pravo da uvedemo mirovne snage tek nakon što su se sa tim složile sukobljene strane i da ih dovedemo na liniju razdvajanja. Јednostavno poslati trupe, tim prije u Karabah – Rusija po međunarodnim zakonima nije imala pravo na to – objasnio je Peskov.
On je naglasio da će Rusija ostati zemlja posvećena svim rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN.
Peskov je dodao da su se predsjednici Rusije i Turske dogovorili o stvaranju posmatračkog centra za kontrolu poštovanja dogovora Bakua i Јerevana, koji će se nalaziti na teritoriji Azerbejdžana, ali van granica Nagorno-Karabaha.
Prema njegovim riječima, iz ovog centra “će se nadgledati prekid vatre, koji već održavaju i pružaju na terenu ruski mirovnjaci”.
Lideri Rusije, Azerbejdžana i Јermenije, Vladimir Putin, Ilham Alijev i Nikol Pašinjan, potpisali su 10. novembra zajedničku izjavu o potpunom prekidu borbenih dejstava u Nagorno-Karabahu.
Kako se navodi u izjavi, jedan dio regiona prelazi pod kontrolu Azerbejdžana, strane će razmijeniti zarobljenike, a ruske mirovne snage biće raspoređene duž kontakt linije i duž Lačinskog koridora koji povezuje Karabah sa Јermenijom.
Takođe je predviđeno otvaranje koridora između Azerbejdžana i Autonomne Republike Nahičevan.
Izvor: sputniknews.com