Kad zemlja ima robne rezerve onda njeni građani ne idu sami panično u nabavku brašna ili goriva, jer to država uradi svojim novcem umjesto njih. Republika Srpska nema svoje rezerve, a što je još gore nema ni rješenje, a ogromni redovi u prodavnicama i na benzinskim pumpama logičan su slijed kad građani nemaju povjerenja u vlast.
Rekla je ovo Mira Pekić, ekonomista i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, napominjući da SNSD-ova vlast na oba nivoa, i u Republici Srpskoj, i na nivou BiH, ili neće da odgovori građanima na krizu ili što je još gore – ne zna kako da odgovori.
„Prijeko je potreban paket sistemskih mjera, odmjerenih i dobro skrojenih , usmjerenih da brzo dođu do naroda. Sa svih strana dolaze zahtjevi za drastičnim smanjenjem stope PDV-a i akciza na gorivo kao jedan od odgovora na povećanje goriva, kao i životnih namirnica. Međutim, SNSD-ov predsjedavajući Savjeta ministara BiH Zoran Tegeltija tvrdi da smanjenje akciza predstavlja jednokratno pojeftinjenje, a da će cijene već narednog dana biti ponovo povećane. Naravno da hoće, ali opet manje upravo za taj iznos akcize. Očigledno je da ne razumiju otkud cijena goriva od tri marke i šta znači kad iz svog džepa moraš da platiš te tri marke“, rekla je Pekićeva.
Tegeltijino neuvjerljivo objašnjenje je, kaže Pekićeva, i da je od smanjenja cijena važnije redovno snabdijevanje.
„Naravno da je bitno redovno snabdijevanje, ali šta je SNSD-ova vlast učinila da snabdijevanje gorivom bude sigurno i redovno? Imamo li mi u Republici Srpskoj Robne rezerve? Zašto Rafinerija nafte u Brodu ne radi? Imamo li rješenje kad sutra zdravstveni sistem ostane bez goriva, ili pak vatrogasci, škole, dječiji vrtići… Nemamo garanciju da se to neće desiti, kao što vlast nema ni rješenje šta će učiniti ako se to desi“, rekla je Pekićeva.
Pored suspenzije akciza na gorivo i smanjenja PDV, objašnjava Pekićeva, SNSD-ova vlast u zajedničkim institucijama mora hitno da zaustavi sve nepotrebne rashode, kupovine raznih zgrada, softvera, automobila i svega što u ovom trenutku nije neophodno za funkcionisanje.
„Mora se ostaviti više novca entitetima, jer se ugrožene grane pomažu subvencijama iz entitetskih budžeta. Za pomoć penzionerima, poljoprivrednicima, privredi, programu socijalne zaštite i stvarni život nadležna je Republika Srpska, a ne BiH. Zato hitno treba prestati sa povećanjem iznosa novca za budžet BiH, što SNSD uporno radi i za početak tako ojačati budžet Republike Srpske. Licemjerno je govoriti protiv BiH, a jačati zajednički budžet nauštrb potreba građana Republike Srpske“, rekla je Pekićeva.