Gradonačelnik Prijedora Dalibor Pavlović pozvao je sugrađane da nose maske i da vode računa o distanci i svemu što je neophodno, a propisao je Institut za javno zdravstvo Republike Srpske da se ne bi pogoršalo stanje sa virusom korona.
“Bolnica već ima određeni broj kreveta koji su zauzeti i iz tog razloga molimo građane da vode računa da ne dođe do preopterećenosti zdravstvenog sistema. To onda može biti pogubno za mnoge naše građane”, rekao je Pavlović novinarima u Prijedoru nakon sjednice Gradskog štaba za vanredne situacije.
On je najavio ponovnu dezinfekciju, najprije javnih ustanova, a onda i javnih površina kada to dozvole vremenske prilike.
“Stanje nije alarmantno, stanje je redovno. Grad radi sve što je neophodno da zadrži stanje u granicama normalnih uslova funkcionisanja i rada i da ne dođe do pogoršanja”, dodao je Pavlović.
Načelnik Higijensko-epidemiološke službe Doma zdravlja Prijedor Milica Otković najavila je da iduće sedmice počinje vakcinacija, da prvo idu zdravstveni radnici i radnici i korisnici domova, a da se od danas građani iznad 65 godina mogu prijaviti na telefon 052 237 127 od 7.30 do 15.00 časova radnim danom i posredstvom aplikacije www.dzprijedor.org tokom 24 časa.
“Kad se dobije dozvola od Ministarstva i Instituta da se kreće sa imunizacijom te kategorije stanovništva, mi ćemo obavijestiti građane ponaosob gdje dolaze, u koliko sati i ostalo”, rekla je Otkovićeva.
Ona je precizirala da je trenutno broj lica sa pozitivnim pi-si-ar testom 61, da je 118 lica u kućnoj izolaciji, da su 6.334 lica izašla iz zdravstvenog nadzora, da se 1.196 oporavilo, a 75 preminulo.
Infektolog bolnice “Doktor Mladen Stojanović” Prijedor Boris Ćurguz naveo je da je trenutno hospitalizovano 37 pacijenata, od kojih 29 iz Prijedora, četiri iz Kozarske Dubice, tri iz Novog Grada i jedan iz Sanskog Mosta.
“Situacija se pogoršava, broj pacijenata u infektivnim i respiratornim ambulantama se udvostručuje, tako da poziva se stanovništvo da poštuje mjere. Samo je to način za izlazak iz ove krize”, apelovao je Ćurguz.
On je pojasnio da bolnica trenutno ima dovoljno kapaciteta zato što se prilikom prijema pacijenata primjenjuje stroga selekcija.
“Trenutno su u bolnicu smješteni samo pacijenti sa težom i teškom kliničkom slikom. Nemamo više taj luksuz da primamo pacijente sa nekom srednje teškom kliničkom slikom zato što je broj kiseoničnih mjesta ograničen. Zato vršimo strogu trijažu i tu nam je uvijek potrebna pomoć i primarne zdravstvene zaštite. Mi moramo da neka donosimo teške odluke”, naveo je Ćurguz.
On je pojasnio da ima situacija kada pacijent bude vraćen kući jer u tom trenutku ne zadovoljava neke kriterijume da bude primljen, a da mu se za nekih par časova stanje pogorša i tada bude primljen.
“Teške su to odluke, ali jednostavno su uslovljene brojem pacijenata. Samo želim da ne dođemo u situaciju da moramo otpuštati jednog teškog pacijenta da bismo primili težeg”, dodao je Ćurguz.
SRNA