“Od ukupno prijavljenih 3,6 miliona KM poreza na nepokretnosti u Prijedoru za 2012. i 2013. godinu više od milion KM nam se duguje ili gotovo trećina. Računi za ovaj porez umjesto u januaru dolaze u junu, što je takođe problem”, rekao je Pavić.
On je naveo da je od Poreske uprave zatražio podatke o obuhvatu imovine budući da ima poreskih obveznika koji su prijavili samo dio imovine.
“Insistiramo na dva postulata poreske politike, a to su poreska stopa i poreski obuhvat. Mi uopšte ne znamo za obuhvat, a po iznosu vidmo da Poreska uprava naplaćuje samo ono što im je prijavljeno, a ne stvarnu imovinu”, rekao je Pavić.
Obaveze za porez na nepokretnosti za 2014. godinu u Prijedoru iznose 1,7 miliona KM, od čega je naplaćeno nešto više od pola miliona KM ili 32 odsto.
“Dosta značajan podatak je da je po osnovu poreza na nepokretnosti za 2012. godinu ukupan iznos poreza na računu sa prigovorom 92.118 KM. Ta činjenica pokazuje da se ništa ne rješava po prigovorima stranaka na uručene račune”, navodi se u informaciji Odjeljenja za finansije grada Prijedora o naplati ovog poreza.
Gradska uprava Prijedor od Poreske uprave traži odgovore na pitanja koje mjere ova uprava preduzima da poveća naplatu poreza na nepokretnosti, zašto Poreska uprava ne rješava prigovore poreskih obveznika i zašto ne ubrza proces podjele računa.
“Predlažemo Poreskoj upravi da pojača inspekcijske kontorle na terenu u cilju veće prijave nepokretnosti u vlasništvu pravnih lica, a samim tim i povećanja naplate ovog poreza. Od Poreske uprave očekujemo podatke koji pokazuju razloge smanjenja broja pravnih lica, a potrebno je uporediti i podatke Poreske uprave o pravnim subjektima sa podacima APIF-a”, navodi se u informaciji Odjeljenja za finansije grada Prijedora.
Gradska uprava Prijedor ukazuje na štetnu pojavu da se imovina preduzetnika prijavljuje kao imovina fizičkih lica i Poreskoj upravi predlaže i uspostavljanje jedinstvenog sistema praćenja neplatiša kojim bi se onemogućilo izdavanje ličnih dokumenata dužnicima.