Patrijarh srpski: Sloga i stvaralaštvo najbolja odbrana

January 6, 2016, 9:31 am

“Najteže je odbraniti se od sebe, ali je moguće ako se iskreno i predano stvara. Od drugih se najbolje branimo tako što pobeđujemo u sebi sve strahove i sprečavamo bilo kakvu mržnju. Prosperitetu Republike Srpske najviše možemo doprineti dobrim projektima i programima u oblastima nauke i privrede”, rekao je patrijarh Irinej za božićno izdanje “Večernjih novosti”.

Patrijarh Irinej je naglasio da je Bogoslovski fakultet u Foči jedan od dobrih primjera, kao i saradnja na nivou univerziteta u Beogradu, Banjaluci i Istočnom Sarajevu.

“Tome treba dodati i druge vidove saradnje u različitim privrednim granama. Tako svi doprinosimo uspešnosti diplomatskih aktivnosti u svetu”, rekao je partijah Irinej, odgovarajući na pitanje treba li Srbija kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma i država matica srpskog naroda da snažnije podrži odbranu Republike Srpske.

Njegova svetost ocijenio je da se unutar Srbije crtaju nove granice i upitao se zašto se to čini kada se već Evropa ujedinjuje tako što se granice među državama brišu.

“Kada ovo govorim ne bavim se politikom, već kao prvojerarh Srpske pravoslavne crkve promišljam dalje posledice življenja rasparčane Srbije u `ujednjenoj` Evropi. Ovo je previše ozbiljno pitanje da bi se njime bavili samo političari sa ograničenim rokom trajanja”, rekao je patrijarh Irinej.

Patrijarh srpski predlaže da kosovsko, ali i delikatno evropsko pitanje budu riješeni širokim međunarodnim dijalogom.

“Potrebno je da se u sve ovo uključe i verske vođe i intelektualna elita svih naroda i država. Umesto nadglasavanja, potrebno je razgovarati o svim sporovima i u drugim evropskim državama, poput Španije i Velike Britanije”, ocijenio je patrijarh Irinej.

Srpski patrijarh istakao da je dobro što Vatikan ima čvrst stav u vezi sa nepriznavanjem jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije.

“To bi trebalo da bude dobar putokaz drugima. Dakle, ne zatvaranje i izolacija, već saradnja i razumevanje uz uvažavanje drugih i njihovih stavova bez nametanja gotovih rešenja i jednostranih odluka”, rekao je patrijarh srpski.

Govoreći o evro-integracijama, patrijarh Irinej je rekao da je dobro približavanje naroda s ciljem prevazilaženja sukoba i da to treba podržati, ali da je svojevrsno porobljavanje ukoliko se to shvati kao globalizacija koja eliminiše različitosti i kao pravilo nameće nasilje velikih nad malima.

Komentarišući stavove da će Srbija, na evropskom putu, morati da se odrekne prijateljstva sa Rusijom, patrijarh Irinej je rekao da je neiskrena ponuda kada se neko uslovljava da u ime novog prijateljstva prekine sva ranija.

“To je pokoravanje i ropstvo, a ne dobronameran poziv za novo prijateljstvo.

Nažalost, naš svakodnevni život obiluje ucenama i nametanjima u kojima se gubi snaga istine”, rekao je patrijarh Irinej.

Patrijarh srpski kaže da želi da vjeruje u iskrenost državnog vrha Srbije kada kaže da neće biti priznanja nezavisnosti samoproglašenog Kosova.

“Želim da verujem da su iskreni svi koje imenujemo kao državni vrh, u svojim tvrdnjama da će istrajati u stavu kojim čuvamo svoje dostojanstvo kao narod i kao država, ne prkoseći pritom nikome”, izjavio je srpski patrijarh.

Govoreći o pozivu Crnoj Gori za članstvo u NATO-u, patrijarh Irinej je istakao da je to unutrašnje pitanje te države, ali da bi vlast u Crnoj Gori sigurno dala mogućnost narodu da se izjasni o tom pitanju, da je imala povjerenja u njega.

“Ovako ostaje otvoreno pitanje”, rekao je patrijarh srpski Irinej.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *