“Mi kao Crkva ne bismo imali ništa protiv, nama bi čak bila i čast da primimo papu, ali imamo u vidu ogroman broj našeg naroda koji je iz Hrvatske protjeran, a neki i danas žive kao izbjeglice u teškim uslovima”, rekao je patrijarh u intervjuu za portal Vesti onlajn, prenosi Tanjug.
Patrijarh je podsjetio da su se za vrijeme Drugog svjetskog rata strašne tragedije dogodile na tim prostorima, čak je veliki broj njihovog klira uzeo učešća u najgnusnijim djelima nad srpskim narodom.
“Mi smo bili jedna crkva do polovine 11. vijeka i imamo mnogo zajedničkog. Kamo sreće da smo bliži jedni drugima, jer na onom zajedničkom treba da gradimo zajednicu od koje sigurno ne bi bilo štete, nego koristi, ali smatramo da još nije vrijeme za takvu posjetu”, rekao je patrijarh.
Govoreći o kanonizaciji kardinala Alojzija Stepinca, srpski patrijarh kaže da je SPC o tome već sve rekla, te da je riječ o čovjeku koji je u tragičnom vremenu bio na čelu Katoličke crkve u Hrvatskoj.
“Nemamo podataka, bar javnih, da je išta učinio da ublaži stanje našega naroda u Hrvatskoj i da spriječi genocid koji je sproveden nad našim nedužnim narodom, nad djecom”, naveo je patrijarh Irinej.
On je podsjetio i da je u selu Mlaki, kraj Јasenovca, bio je logor od 20.000 djece, da je Nijemica, rođena u Beču, udata za Srbina Budisavljevića u Zagrebu, iz tog logora izvukla 12.000 djece.
A mi, kazao je patrijarh, nemamo nijedan dokaz da je kardinal Stepinac spasao jedno dijete.
“Tamo je sproveden genocid. Mi ne znamo koliko je Stepinac tome doprinio, ali znamo da ništa nije učinio da ne dođe do toga. Kažu da postoje neka pisma koja je pisao Paveliću, to vjerovatno, ali javno nigde nije istupio, a primio je najveća odlikovanja od Pavelića u tom mutnom i teškom vremenu”, rekao je Irinej.
U intervjuu, koji je poglavar SPC dao tokom posjete Kanadi u funkciji administratora Eparhije kanadske, patrijarh je poručio srpskom narodu da, iako su nevolje sadašnjeg vrijemena prevelike, sve je to, kaže, trenutno stanje, te da će srpski narod pokazati da je miroljubiv narod, narod koji zna šta je kultura, narod koji zna šta je država i da će to stanje biti promijenjeno, na radost i na korist našeg naroda.
Upitan gdje se danas nalazi SPC, patrijarh kaže da je ona tu gdje je uvijek i bila sa svojom misijom, sa svojom ulogom u narodu.
“Ona je svojom ulogom imala značajan doprinos u stvaranju i postojanju naše države i njena uloga, ma koliko neko imao neko drugo mišljenje, vidna je i poznata u našoj istoriji, našoj kulturi. Mnogo čega ne bi bilo da nije bilo Crkve”, zaključio je patrijarh.