Vlada RS će iz svojih sredstava izdvojiti dva miliona KM za interventni otkup junećeg mesa u RS, te će ova mjera realizovati do kraja januara, rekao je Boris Pašalić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva RS.
Kako je rekao, Vlada će sa ova dva miliona KM subvencionisati otkup mesa u RS sa 0,50 KM po kilogramu.
Takođe, Vlada garantuje da otkupljivači neće moći od proizvođača otkupiti juneće meso ispod 3,9 KM po kilogramu.
Pašalić je istakao da ova mjera važi samo za privredne subjekte i proizvođače iz RS.Dodao je da u RS trenutno ima oko 8.000 junadi koji imaju od 600 do 1.000 kilograma za koje je neophodan interventni otkup.
“U RS u porastu je broj utovljene junadi, što potvrđuje podatak da je 2016. godine bilo utovljeno 17.500 junadi, a ove godine 31.000 junadi”, rekao je Pašalić.
Pašalić je pojasnio da se trenutni višak junadi pojavio zbog izostanka izvoza u Tursku.Naglašeno je da su zabrinjavajući podaci da je BiH treća zemlja na svijetu po uvozu govedine iz Evropske unije.
– Srpska od institucija BiH traži privremenu mjeru zabrane uvoza – rekao je Pašalić.Vlada RS je na današjnoj sjednici usvojila Informaciju o stanju u proizvodnji i plasmanu junećeg mesa u Republici Srpskoj, te zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da, u cilju zaštite poljoprivrednih proizvođača, propiše mjere podsticaja za interventni otkup tržišnih viškova tovnih junadi u Republici Srpskoj.
Na sjednici Vlade Republike Srpske usvojena je i redovna informacija o jesenjoj sjetvi poljoprivrednih proizvođača. Sjetva se odvija planiranom dinamikom, uz mala kašnjenja zbog nedostatka vlage u zemljištu.
Planirana je sjetva 43 hiljade hektara pšenice, i 69 hiljada hektara ostalih strnih žita i uljane repice. Troškovi sjetve pšenice uvećani su za 10 odsto u odnosu na prošlu godinu, dok cijena ostalog repromaterijala ostaje nepromijenjena.
Izvor: RTRS/ Nezavisne