Paroh prištinski Saša Mitrović apelovao je danas na sunarodnike koji su rođeni u Prištini da ne otkopavaju i ne prenose posmrtne ostatke preminulih, jer se time ubija i posljednja nada da će se Srbi kad-tad vratiti u glavni grad Kosova i Metohije.
Na groblje u Prištini o Duhovskim zadušnicama danas je izašlo i prislužilo svijeće tek nekoliko Srba što je, kaže prota Mitrović, grijeh prema pokojnicima i prema živima.
-Sve dok je mrtvih Srba na prištinskom groblju i onih koji bar o zadušnicama dolaze na ovo najveće pravoslavno groblje na Kosmetu, Priština će biti srpska. Apelujem i molim sve vjernike, pa i one koji nisu vjernici, da ne prekopavaju groblje i ne odnose posmrtne ostatke pokojnika – rekao je prota Mitrović.
Doktor Slavica Čanković, čiji su roditelji na Prištinskom groblju sahranjeni u prvim danima nakon povlačenja srpske vojske i policije sa Kosmeta juna 1999. godine, s ogorčenjem je prozvala one čiji su preci i članovi porodica sahranjeni na Prištinskom groblju da nose odgovornost što groblje zarasta i što mu usljed nemara prijeti zatvaranje i gašenje.
-Plašim se da će za neku godinu ili deceniju groblje usljed nemara i zapuštenosti biti zatvoreno, ali odgovornost za to ne snose samo oni koji su nas protjerali već i mi sami jer mi se čini da dižemo ruke sami od sebe – kaže Čankovićeva.
Iako je groblje djelimično očišćeno, do većine grobnica je nemoguće prići, jer su zarasle u trnje i korov.
Srećko Spasić, starosjedilac Prištine, kaže da od 1999. godine, kada je “tomahavk” raznio grobna mjesta njegovog djeda i babe uz još dvadesetak spomenika, svijeću pali na najbližem spomeniku.
-Niko ne pokušava da bar postavi spomen-obilježje pokojnicima čiji su posmrtni ostaci razneti u tom napadu NATO alijanse”, kaže Spasić, koji je pozvao bivše sugrađane i sunarodnike da podrže inicijativu da se postavljanje spomen-obilježja sa imenima pokojnika sačuva uspomena na njih.
Izlazak malog broja Srba na Prištinsko groblje obezbjeđivala je Kosovska policijska služba. Organizovanog izlaska na groblje nije bilo.
Srpskainfo