Ovakav zaključak proizlazi iz stavova glavnih aktera ove priče, zvaničnika izvršne i zakonodavne vlasti u Federaciji, koji, tvrde, žele riješiti ovo pitanje, no svako ima drugačije poglede na rješenja.
Ono što posebno zabrinjava jeste moguća odluka Ustavnog suda BiH, kojem je Klub SNSD-a u Narodnoj skupštini RS podnio apelaciju za ocjenu ustavnosti odluka ovog doma donesenih od njegovog konstituiranja 2014.
Oni, naime, smatraju da su sve odluke donesene na osnovu diskriminacije Kluba Srba koji umjesto potrebnih 17 – broji 13 delegata. Eventualno prihvatanje apelacije Kluba SNSD-a moglo bi da prouzrokuje istinski pravni haos u FBiH, jer bi to onda značilo da su svi zakoni doneseni od 2014. nevažeći.
S tim u vezi u pitanje bi došlo i imenovanje predsjednika i potpredsjednika FBiH, koji, pak, biraju Vladu, a Vlada donosi zakone…
Jedan od onih koji pokušavaju nešto uraditi je i Milan Dunović, potpredsjednik FBiH iz reda Srba, koji je još u decembru 2015. Parlamentu uputio inicijativu za donošenje amadmana na Ustav FBiH, koji bi riješio ovo pitanje.
Međutim, nijedan dom Parlamenta FBiH nije ni razmatrao ovu mogućnost.
“U suštini, ja sam jedini političar u poslijeratnoj BiH koji je ponudio konkretno rješenje, nacionalno i politički neutralno. Bojim se da bi odluka Ustavnog suda mogla da proizvede pravni haos, a ovdje je riječ da zaista ni na koji način nije ugrožen interes RS, već je isključivo u pitanju nepopunjenost Kluba Srba.
A to se, definitivno, ne smije gurati pod tepih”, ističe Dunović. Na pitanje zašto ništa nisu uradili po ovom pitanju, iako su dobili amandman, Edin Mušić (SDA), predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamenta BiH, priznaje da je u pitanju “defekt”, ali u Izbornom zakonu BiH.
“Ono što bih ja uradio jeste da se pokrene pitanje da Vijeće naroda u RS dobije isti status kao Dom naroda u FBiH. Očekujem od gospodina Dunovića da pokrene inicijativu kako bi se izjednačio status Vijeća naroda u RS i Doma naroda u FBiH po nadležnostima i ustavnim ovlaštenjima”, kaže Mušić.
Dunović, pak, kaže da ovakav Mušićev stav ne želi previše da komentira. “Ja, kao potpredsjednik FBiH, vodim računa o stanju u Federaciji, i mislim da treba popuniti Klub Srba.
A o stanju u RS treba da vode računa zvaničnici iz RS. Jedan od njih je Ramiz Salkić, potpredsjednik RS i Mušićev stranački kolega”, poručuje Dunović. Lidija Bradara (HDZ), predsjedavajuća Doma naroda Parlamenta FBiH, naglašava da popunu Doma vrši CIK BiH, po Izbornom zakonu BiH.
“To što gospodin Dunović želi, ne rješava ovo pitanje, jer se moraju mijenjati Izborni zakon i Ustav. Nadam se da Ustavni sud BiH neće donijeti odluku koja bi mogla uzrokovati velike probleme”, ističe Bradara, te zaključuje da Federaciji treba “realno, provodivo rješenje, i u skladu sa Ustavom”.
(Nezavisne)