Parastosom i polaganjem cvijeća i vijenaca u Bosanskim Lužanima kod Dervente obilježena je 82. godišnjica stradanja 405 srpskih žrtava ustaškog terora u Drugom svjetskom ratu.
Sadašnja generacija je dužna da se sjeća stradalnika i obilježava dan kada su na put bez povratka odvedeni samo zato što su bili Srbi.
Istaknuto je to danas prilikom obilježavanja 82. godišnjice stradanja 405 žrtava ustaškog terora iz bosanskih i Novih Lužana, Kostreša i Barice. Njima u čast podignut je Spomen – park i to na mjestu gdje su posljednji put stajali živi.
Predsjednik derventskog SUBNOR-a Borislav Preradović rekao je da je obaveza sadašnjih generacija da njeguju sjećanje na stradalnike i da ne zaboravljaju šta se dešavalo za vrijeme vladavine NDH-a.
-Okupili smo se danas na veoma tužni dan za naše krajeve, jer je 1941. godine na ovom mjestu bila jedna pilana i mlin gdje su dovedeni svi građani srpske nacionalnosti od 17 do 70 godina. Vlasti NDH-a pokupili su sposobne i preduhitrili da ne budu učesnici ustanaka u BiH. Odavde su odvedeni vozom u Slavonsku Požegu, gdje je već bio formiran zloglasni logor – rekao je Preradović dodavši da je cilj ustaša bio jasan.
-Oni su imali za cilj da sa Zemlje uklone sve srpsko. Mi smo dužni da obilježavamo svake godine ovaj datum. Zahvaljujući entuzijazmu mještana, Vase Mičića i sveštenstva crkvene parohije lužanske pokrenuta je inicijativa da se napravi Spomen – park ljudima koji su to zaslužili, jer su bez grobova, jer nisu sahranjeni, niko se nije vratio svojoj kući. Mislim da su ovi ljudi napravili pravo djelo uz podršku gradskih vlasti Dervente i Broda – naveo je Preradović.
Inicijator gradnje Spomen – parka Vaso Mičić podsjetio je da je ideja o obilježavanju stradanja srpskog stanovništva postojala duže vrijeme, a da je finalizovana izgradnjom i osveštanjem.
-Ovo što smo uradili je za Srbe lužanske parohije i to za Bosanske Lužane, Kostreš, Baricu i Nove Lužane. Nisu obuhvaćeni svi, bilo je i mještana koji su na mostu u Brodu stradali, a otišli su odavde dva dana kasnije. Uložili smo dosta truda da se sakupe imena. Postojali su spomenici ranije sa kojih smo uzeli osnovu i uz druge provjere po selima napravili spisak sadašnjeg broja stradalih – rekao je Mičić podsjetivši da su sve do pred Odbrambeno – otadžbinski rat za 27. juli išli u Slavonsku Požegu na obilježavanje godišnjice stradanja srpskog stanovništva.
Arhijerejski namjesnik Radojica Ćetković kazao je da su stradali iz ovih sela, odlukom Arhijerejskog sabora SPC, zvorničkotuzlanski mučenici.
Sjenima stradalnika poklonili su se i zajednički vijenac položili zamjenik gradonačelnika Dervente Siniša Jeftić, predsjednik Skupštine Gradske boračke organizacije Čedo Vujičić i predsjednik SUBNOR- a Borislav Preradović, zatim predsjednik Skupštine opštine Brod Aleksandar Kruškonjić, potomci ubijenih srpskih civila, te predstavnici političkih partija SNSD i SDS.
Program obilježavanja uveličale su i Teodora Zarić, Isidora Čečavac i Sara Damjanović.
Derventski list