Time će biti obilježeno 28 godina od velikog srpskog stradanja u ovom selu, a biće položeno cvijeće kod spomen-ploče i prislužene svijeće.
Predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Bratunac Radojka Filipović rekla je Srni da je apsurdno da u Tužilaštvu BiH uopšte ne postoji predmet vezan za zločine u Bjelovcu počinjene 14. decembra 1992. godine.
Tada su muslimanske snage iz Srebrenice upale u selo, u ranu zoru, i počinile stravičan masakr nad civilima ubijajući žene, djecu i starce zatečene na spavanju ili u kućama i dvorištima.
– Prema našim saznanjima, u Tužilaštvu BiH ne postoji predmet o zločinima u Bjelovcu iako su vođene neke istražne radnje. To je za osudu i to je slika rada pravosuđa i jednostranog pristupa prema žrtvama, jer za srpske žrtve niko ne odgovara i ta retrogradna praksa u radu pravosuđa BiH se ne mijenja od njegovog osnivanja – izjavila je Filipovićeva.
Njoj su tog dana u Bjelovcu poginuli suprug Dragan i svekar Dragoljub sa još 66 mještana.
– Zarobljene su i u srebreničke logore odvedene moja svekrva Dostana i jetrva Mira Filipović, Mirina djeca Nemanja od sedam mjeseci i trogodišnja Olivera, kao i devetogodišnji ranjeni dječak Brano Vučetić – ispričala je Filipovićeva.
Filipovićeva je navela da je petoro zarobljenih žena i djece razmijenjeno poslije 56 dana i da je njena svekrva Dostana uskoro oboljela od posljedica mučenja i torture i umrla.
Prema njenim riječima, najmlađa žrtva bio je petnaestogodišnji dječak Čedo Miladinović, a ubijeni su i godinu stariji Slobodan Petrović, te sedamnaestogodišnji Milenko Vučetić.
Nestala starica Božana Ostojić nije još nađena ni nakon 28 godina.
Filipovićeva je napomenula da je najstarija žrtva muslimanskog zločina bila starica Zlata Јovanović /87/, čiji su sin Milan i unuka Radenka ubijeni ispred kuće u kojoj su u jednom času nestale tri generacije te porodice.
– U prosjeku je svaka srpska kuća u Bjelovcu u posljednjem ratu izgubila po dva člana domaćinstva – pojasnila je Filipovićeva.
Filipovićeva je rekla da se svakog 14. decembra obilježava godišnjica stradanja i služi parastos ubijenim Srbima iz Bjelovca, te naglasila da te žrtve ne smiju biti zaboravljene da se zlo ne bi ponovilo.
Ona je naglasila da su porodice nastradalih izgubile nadu i ne vjeruju u rad pravosuđa BiH i pravdu, već očekuju da će zločince stići Božija pravda.
Parastos u Bjelovcu biće služen u 13.00 časova uz manji broj učesnika nego prethodnih godina zbog epidemiloške situacije i mjera.
(SRNA)