U Spomen-kompleksu Čardak u Derventi danas će biti obilježeno 28 godina od stradanja 37 Srba koje su na Čardaku na Vaskrs 1992. godine ubili pripadnici Hrvatskog vijeća odbrane i paravojnih hrvatsko-muslimanskih formacija.
Poslije rata u ovom derventskom naselju otkrivena je masovna grobnica u kojoj je pronađeno 19 tijela.
Parastos ubijenim Srbima biće služen bez prisustva članova njihovih porodica, kao i ostalih zbog opasnosti od širenja virusa korona.
Sveta liturgija biće služena u 10.00 časova u Spomen-crkvi Svetog apostola Tome, a potom će vijence na spomen-obilježje položiti samo delegacija porodica poginulih i Opštinske boračke organizacije, potvrđeno je iz Organizacionog odbora.
Prema podacima Udruženja ratnih zarobljenika opštine Derventa, stradale su čitave porodice. Iz kuće Lazarevića ubijeni sz otac, majka i sin, iz kuće Živkovića otac, majka i sin, te bračni parovi Zorić i Ćudić.
U masovnoj grobnici pored magistralnog puta, koja je otkrivena nakon rata, pronađeno je 19 tijela Srba koji su bukvalno bili nabacani na jedno mjesto i preko kojih je navučena zemlja.
“Imao sam 16 godina kada je naselje Čardak 26. aprila 1992. godine okruženo, jedan broj mještana ubijen, a drugi odveden u logore”, svjedočio je ranije o zločinima Slaviša Đuraš, sin Blagoja, kojeg je Azra Bašić, prema svjedočenju logoraša, zaklala 1992. godine u bivšem Domu JNA u Derventi.
Veliki broj onih koji se nisu uspjeli spasiti zarobljen je i odveden u logore u vojnom skladištu Rabić i bivšem Domu JNA u Derventi, u kojima su izlagani najsurovijim oblicima torture.
Bivši logoraši su svejdočili da su prvo razdvojili djecu i žene od odraslih muškaraca, da su žene kasnije pustili, ali su ih silovali i maltretirali, dok su muškarci danima bili zatvoreni u ovim logorima.
SRNA