Nakon parastosa koji je najavljen za 11.00 časova, predstavnici Udruženja porodica nestalih i poginulih lica “Suza” položiće vijence i cvijeće kod spomenika srpskim žrtvama u Tašmajdanskom parku, saopšteno je iz ovog udruženja.
Hrvatske oružane snage su 22. januara 1993. godine izvršile agresiju pod kodnim nazivom “Maslenica” na južne dijelove Republike Srpske Krajine, što je bila treća agresija Hrvatske na zaštićeno područje UN.
U ovoj agresiji na srpskoj strani poginulo je 348 vojnika i civila, među kojima 35 žena i troje djece do 12 godina. Osam lica se još vodi na listi nestalih. U zbjegovima je umrlo još 165 lica, uglavnom starije populacije.
Iz ravnokotarskih sela protjerano je više od 10.000 Srba, koji su se raselili širom svijeta.
Јedan od težih zločina već prvog dana agresije, desio se na prevoju Mali Alan na Velebitu, u neposrednoj blizini osmatračnice Unprofora, kada su pripadnici hrvatske specijalne policije, mučki, iz zasjede, ubili i masakrirali 22 pripadnika Srpske vojske Krajine s područja Gračaca, među kojima i dvadesetšestogodišnju bolničarku Dušanku Gaćeša.
Operaciju “Maslenica” planirali su i izveli hrvatski generali Јanko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mladen Markač i Mirko Norac na čelu sa tadašnjim predsjednikom Hrvatske Franjom Tuđmanom.
U to vrijeme načelnik artiljerije sektora “Velebit” bio je kosovski Albanac Agim Čeku, kasnije optužen za zločine na području Kosova i Metohije.
Uprkos težini zločina počinjenih u zaštićenoj zoni UN, kao i svim poznatim činjenicama, do sad za taj zločin niko nije odgovarao ni pred domaćim, ni pred međunarodnim sudovima.
RTRS