Naime, limun ne voli niske temperature. Ovo voće pripada grupi citrusa i sazreva na temperaturi od oko 30 °C. Dakle, ako se nezreli limun čuva u frižideru, niske temperature će usporiti njegovo sazrijevanje. S druge strane, ako se zreo limun stavi u frižider, on će zbog niskih temperatura izgubiti aromu. A to znači da će se njegov ukus, kada želite da ga koristite za sokove, kuvanje ili pečenje, značajno smanjiti. Iz toga slijedi da cijelim limunima nije mjesto u frižideru.
Međutim, isto ne važi za rezani limun. Takve komade možete držati u frižideru nekoliko dana, ali ih obavezno stavite isječenom stranom nadole na tanjir. Na taj način ćete usporiti njihovo sušenje. Idealno ih je držati u gornjem dijelu frižidera, gdje je temperatura niža. Naravno, ovo će uticati na aromu, ali to je manje od dva zla, jer bi se otvoreni limun van frižidera prebrzo pokvario.
Dakle, najbolje bi bilo da limun čuvate na tamnom mestu kao što je podrum ili ostava, ali pazite da se plodovi ne dodiruju – tako ćete u slučaju oštećenja ili propadanja spriječiti širenje buđi. Takođe, ispod citrusa možete staviti novine koje će upijati vlagu i takođe spriječiti stvaranje buđi, prenosi Jutarnji.
Izvor: Jutarnji