Vejnvrajt je istakao da je napad bio jedinstven jer je korišten štetni program uz kombinaciju sa “funkcionalnošću kompjuterskog crva” zbog čega se virus automatski širio.
– Globalni doseg virusa je bez presedana. Prema posljednjim podacima, bilo je više od 200.000 žrtava u najmanje 150 država. Među ovim žrtvama bilo je i velikih korporacija – kaže Vejnvrajt.
Štetni program izazvao je u petak i subotu haos u brojnim organizacijama širom svijeta, uključujući “Fedeks” i “Telefonika” te u britanskoj Nacionalnoj zdravstvenoj službi, koja je morala da otkaže i hirurške intervencije, snimanja rentgenom, rezultate ispitivanja dok su bili nedostupni brojni kartoni pacijenata, a i telefoni nisu radili.
Međutim, hakerski napad iznenada je zaustavljen kada je britanski istraživač bezbjednosti na internetu pronašao i aktivirao “dugme za gašenje” skriveno unutar štetnog programa.
Britanski dnevnik “Gardijan” navodi da je “slučajni heroj”, koji je zaustavio globalno širenje virusa tako što je registrovao domen skriven u štetnom programu, upozorio da bi napad mogao ponovo biti pokrenut.
Stručnjak koji se identifikuje samo kao “Malver teh” je 22-godišnji mladić sa jugozapada Engleske. On živi sa roditeljima i radi za firmu “Kriptos lodžik” sa sjedištem u Los Anđelesu.
“Dugme za gašenje” kompjuterskog virusa bilo je skriveno unutar programa za slučaj da autor štetnog koda želi da ga ugasi i spriječi širenje. Kod obuhvata domen sa veoma dugačkim imenom ka kojem štetni program upućuje zahtjev i ukoliko se taj zahtjev vrati aktivira se gašenje i prestaje širenje virusa.
RTRS