Član GO SDS Aleksandra Pandurević izjavila je da je za razliku od Milorada Dodika, SDS i Mirko Šarović nikada nisu podržavali upotrebu tzv. bonskih ovlašćenja čija je žrtva bio i Šarović a čemu je Dodik aplaudirao.
”Podsjetiću vas, kada je Šarović sankcionisan od OHR-a, Dodik je izjavio ‘da nije kriv ne bi ga ni sankcionisali’. Aplaudirao je Šarovićevoj smjeni, baš kao što je aplaudirao smjeni Nikole Poplašena sa pozicije predsjednika Republike Srpske, a sada se preko Šarovićevih i leđa SDS dodvorava turisti Šmitu ”, izjavila je ovo Pandurevićeva povodom Dodikovog tvita u kojem je predsjednika SDS Mirka Šarovića kritikovao jer se protivi nametanju Izbornog zakona, te ga optužio da je ”ćutao na nametanje odluka koje su se ticale Srpske”.
Dodik je, kaže Pandurevićeva, izgleda zaboravio da je još juče govorio da je upravo predsjednik SDS autor zaključaka koji se odnose na nametanje izmjena Krivičnog zakona od strane Valentina Incka.
”To su oni zaključci koje su podržali i Dodik i SNSD, a onda ih prekršili, podvili rep i vratili se u Sarajevo a da je Inckov zakon i dalje na snazi. Za razliku od Dodika i njegovog koalicionog partnera Bakira Izetbegovića, mi smo principijelno protiv bilo kakvih nametanja jer to niti je u skladu sa Dejtonskim sporazumom niti je demokratski niti je ikada donijelo dobro bilo kome u ovoj zemlji. Naprotiv, svi nametnuti zakoni i danas su kamen spoticanja i izvor problema u ovoj zemlji. Posebno smo protiv toga da rješenja nameće čovjek kojeg nije imenovao SB UN. Ako je Dodiku postalo prihvatljivo da turista nameće zakone, neka to onda otvoreno kaže narodu, umjesto što upliće SDS u svoje spletkarenje. Ne može Šmit biti malo turista, a malo ne biti. Niti možemo sporiti nametanja Srpskoj, a podržavati ih drugima”, istakla je Pandurevićeva i navela da je i Dodik samo prije četiri dana rekao da mu je neprihvatljivo nametanje Izbornog zakona.
”Očito je u fazi kada jedno misli prije podne drugo popodne”, kaže ona i podsjeća:
”Za razliku od SNSD-a, SDS principijelno nikada nije podržavao nametanje zakona. Sve zakone koje su nametnuli visoki predstavnici do 2011. godine, a bilo ih je preko 180, verifikovali su poslanici SNSD-a i dali im i legalitet i legitimitet. Poslanici SDS-a nikada nisu glasali ni za jedan takav zakon. Nismo glasali jer su ti zakoni nedemokratski, suprotni dejtonskim ovlašćenjima OHR-a, i što je najgore – njima se devastirala Republika Srpska i prenosile su se nadležnosti. Tako su zahvaljujući SNSD potvrđeni, između ostalog, Tužilaštvo i Sud BiH, te osnovane brojne agencije na nivou BiH.”
Sektor za politiku i medije