Na konferenciji za novinare u Banjaluci rečeno je da se Dječija nedjelja obilježava interresornom saradnjom ministarstava porodice omladine i sporta, zdravlja i socijalne zaštite, te ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Ministar porodice, omladine i sporta Republike Srpske Nada Tešanović istakla je da Vlada Srpske, kao i svih prethodnih godina, obilježava Dječiju nedjelju s ciljem da se šira javnost upozna o potrebama djece, da se skrene pažnja i podigne svijest na odgovornost porodice, škole i drugih institucija u čijoj nadležnosti je briga za dobrobit djece i zaštita njihovih prava.
Ona je rekla da će tokom Dječije nedjelje biti održane različite manifestacije, a Ministarstvo porodice, omladine i sporta u okviru Savjeta za djecu zajedno sa Ministarstvom zdravlja za sutra je pripremilo centralnu manifestaciju koja će biti održana u Administrativnom centru Vlade Srpske sa početkom u 12.00 časova.
“Raspisali smo javni poziv učenicima svih osnovnih i srednjih škola za pisanje literarnih radova o temi `Imam pravo da kažem i budem saslušan`, a sutra ćemo na centralnoj manifestaciji nagraditi najbolje radove”, navela je Tešanovićeva i dodala da ukupan nagradni fond iznosi 3.000 KM.
Ona je najavila da će, povodom Dječije nedjelje, danas u Muzeju Republike Srpske biti otvorena kreativna radionica na kojoj će djeca iz vrtića i djeca sa posebnim potrebama moći da pokažu svoje vještine u različitim kreativno-edukativnim radionicama.
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Goran Mutabdžija rekao je da će centralna manifestacija biti najvećim dijelom posvećena Konvenciji UN o pravima djeteta.
Govoreći o tri važna člana Konvencije, on je rekao da svakom djetetu mora biti dostupno školovanje prema njegovim sposobnostima i mogućnostima, da svako dijete ima pravo da pokaže i razvija ono što zna i može, te da djeca pripadnici manjinskih grupa imaju pravo na svoju kulturu, običaje i vjeru i u tome niko ne smije da ih sprečava.
“Ovo su veoma važna prava djeteta, pogotovo kada je riječ o Republici Srpskoj i svim specifičnostima u kojima se odvija vaspitno-obrazovni proces”, rekao je Mutabdžija.
On je naveo nekoliko projekata u okviru kojih su djeca iz poplavljenih područja Srpske boravila u Solunu i na Kopaoniku, dodajući da su u toku aktivnosti sa Vladom Slovenije da se omogući da nekoliko grupa djece iz poplavljenih područja borave u Sloveniji u kampovima škola u prirodi.
Mutabdžija je rekao da neka djeca ne koriste pravo koje im je dato zbog politizacije i izrazio očekivanje će, nakon završetka izbora, i taj proces biti završen i da će djeca u Vrbanjcima i Konjević Polju krenuti u svoje škole.
Pomoćnik ministra sa socijalnu, porodičnu i dječiju zaštitu LJubo Lepir najavio je da će ministar zdravlja i socijalne zaštite Dragan Bogdanić sutra posjetiti Fond dječije zaštite u Bijeljini gdje će biti uručene novčane naknade za porodice koje su dobile trojke u periodu od prošlogodišnje Dječije nedjelje.
Navodeći niz aktivnosti, Lepir je rekao da će u narednom periodu fokus biti na djeci sa posebnim potrebama i djeci bez roditeljskog staranja, ističući da se razvijaju novi modeli socijalne podrške ovoj djeci, te da će hraniteljstvo biti jedna od ideja vodilja u narednom periodu kada je riječ o socijalnoj podršci djeci.
Direktor Javnog fonda za dječiju zaštitu Republike Srpske Momir Popić kaže da sutra počinje redovna isplata dodatka na djecu i da je uz dodatak na djecu obezbijeđeno oko 355.000 KM za isplatu uvećanog dodatka i da će uvećanje zavisiti od broja i kategorije djece, te da će iznositi od 10 do 100 KM po korisniku.
“Za određene kategorije djece, odnosno korisnika i porodica, obezbijedili smo dodatna sredstva koja se kreću od 100 do 500 KM”, rekao je Popić i dodao da je u toku obnova dokumentacije za nastavak ostvarivanja prava na dodatak na djecu, te da se zahtjevi mogu podnijeti do kraja oktobra.
Popić je naveo da je Fond za dječiju zaštitu, povodom obilježavanja Dječije nedjelje i redovnim aktivnostima do kraja godine uključujući i Dan djeteta, obezbjedio dodatnih oko 450.000 KM.