Gotovo sve namirnice imaju rok trajanja, koji je ispisan na samom pakovanju proizvoda. Obično na pakovanju piše “najbolje upotrijebiti do” što bi značilo da je moguće da ta namirnica ne gubi na kvalitetu i nakon isteka tog vremena.
“Kao većina namirnica životinjskog porijekla, jaja se mogu brzo pokvariti. Međutim, uz pravilno odlaganje možemo im produžiti rok trajanja za nekoliko sedmica. Potrebno ih je samo držati u frižideru na srednjoj temperaturi.
Tvrdi sir – nekoliko sedmica nakon isteka roka trajanja
Sirevi poput parmezana moguće je koristiti i do nekoliko sedmica nakon isteka roka trajanja. Znak da su pokvareni jeste kada se na površini počnu stvarati bijela ili zelena plijesan. Jednostavno ostružite te plijesni ili čak odrežite zahvaćene dijelove i vaš tvrdi sir ponovno je siguran za konzumaciju.
Kukuruz u konzervi – jedna do dvije godine
Tjestenina je suh proizvod, zbog čega se ne kvari lako. Može se koristiti i do dvije godine nakon isteka roka, ali kvaliteta bi mogla biti lošija. Pravilo vrijedi i za nekuhanu rižu, kao i za zob i zobene pahuljice.
Žitarice i granola – jednu do tri sedmice nakon isteka roka trajanja
Ova suha prerađena hrana ne sadrži mnogo vlage, što pridonosi njihovoj stabilnosti. Isto pravilo vrijedi i za sušeno voće, krekere i čips.
To podrazumijeva namirnice poput bijelog brašna, sode bikarbone, soli, praška za pecivo i šećera. Sol se gotovo nikad ne pokvari, jer nema sredstva za podržavanje rasta bakterija i često se koristi kao konzervans.
Izvor: KLIX.BA