Ljeto je vrijeme kada su ove vrste insekata najaktivnije i najbrojnije. Pričamo, naravno, o stršljenima. Tokom zime hiberniraju samo matične jedinke i manji broj kukaca, dok se tokom ljeta razmnožavaju i stvaraju nove zajednice.
Mjesta na kojima se stvaraju nove zajednice nazivaju se gnijezda. Mogu se nalaziti u prirodnim šupljinama drveća ili stijena, no najveći problem predstavljaju gnijezda smještena u zgradama u kojima borave ljudi.
Svako skrovito mjesto u kućanstvu može biti prikladno za koloniju stršljena, dok je za ose gotovo svako mjesto koje ne kisne.
Borbu s tako opasnim neprijateljem treba dobro isplanirati. Šta napraviti? Najbolje je potpuno ukloniti gnijezdo, čime se sprječava ponovna izgradnja zajednice. To se može učiniti samo dobrom opremom, višestruko jačom od klasičnog pčelarenja (ubod stršljena je do 5 mm). Insekte je također moguće uništiti tretiranjem insekticidom.
Prskanje se može obaviti komprimiranim raspršivačem koji je namijenjen samo za ove vrste insekata. Ovaj namijenjeni sprej ima dozator na prskalici, koji usmjerava mlaz tekućine, koji je pod pritiskom, a takav mlaz može doseći i do tri metra, što je realno dovoljna udaljenost da poprska mjesto gdje se nalazi gnijezdo.
I korištenje koncentrata insekticida (osatoks koncentrat) kojeg prema uputama proizvođača otopimo vodom te potom raspršivačem s nastavkom za raspršivanje i time je omogućena sigurna udaljenost.
Zamke za stršljene vrlo su učinkovite. Plastične boce s otvorima u sredini, u koje ulijemo malo piva ili voćnog soka, prava su zamka, u koju se svakodnevno uhvati mnoštvo ovih insekata.
Također, ljepljive trake i/ili ljepilo za miševe na kartonu, mogu se postaviti u blizini legla, a kao mamac možete koristiti komadić ribe ili mesa. Ovako ne ćete privući korisne pčele, ali zato miris užeglog mesa je neodoljiv za stršljena. Kada se jedan uhvati, ubrzo se uhvati dosta njih, piše Jutarnji list.
(Tekst: Jutarnji. list – foto: arhiva)