Ovi modni brendovi su najskuplji na svijetu

January 14, 2025, 10:51 am

Industrija odjeće u svijetu danas vrijedi nevjerovatnih 1,79 biliona dolara, a među igračima na ovom ogromnom tržištu ističu se kompanije koje su svoj brend gradile decenijama.

One ne samo da dominiraju tržištem već i predstavljaju prestižne simbole luksuza, stila i inovacija. Prema podacima portala Uniform Market, najvrjednije kompanije u industriji su Luj Viton (Louis Vuitton), Hermes i Inditex, dok je američki Najki (Nike) lider u kategoriji vrijednosti brenda.

Luj Viton: Neosporni lider industrije

Francuski gigant Luj Viton predvodi globalnu modnu industriju sa tržišnom vrijednošću od 392,66 milijardi dolara, što predstavlja 21,7 odsto ukupne vrijednosti 112 najvećih modnih kompanija. LV nije samo najvrjednija kompanija u industriji odjeće već je i 22. najveća kompanija na svijetu. Njihova zarada dolazi iz različitih segmenata, uključujući modu i proizvode od kože (37 odsto), selektivnu maloprodaju (28), kao i vina, alkoholna pića, parfeme i nakit.

Hermes: Klasična elegancija

Druga najveća kompanija u industriji – Hermes posjeduje tržišnu vrijednost od 246,54 milijarde dolara. Prepoznatljiv po kožnim proizvodima i aksesoarima, Hermes ostvaruje 41 odsto svojih prihoda iz ovog segmenta, dok ostatak dolazi iz odjeće, svile, nakita i parfema.

Inditex: Vlasnik Zare kao globalni gigant

Španski Inditex, poznat kao vlasnik Zare, zauzima treće mjesto sa vrijednošću od 157,33 milijarde dolara. Zara, njihov vodeći brend, generiše čak 72,52 odsto ukupnih prihoda kompanije, dok ostatak dolazi od brendova poput Bershke, Pull & Bear i Massimo Dutti.

Nike: Najvredniji brend

Američki sportski gigant Najki (Nike) ima tržišnu vrijednost od 146,66 milijardi dolara, dok njegov brend vrijedi impresivnih 31,30 milijardi dolara, što ga čini liderom u ovoj kategoriji. Glavni izvor prihoda kompanije dolazi iz prodaje obuće, koja čini 68 odsto ukupnih prihoda.

Ostali lideri industrije

Među najvrjednijim kompanijama su i Dior (134,92 milijarde dolara), Fast Retailing iz Japana, koji posjeduje UNIQLO, kao i američke kompanije TJX Companies i Cintas. Poseban doprinos luksuznoj modi daje Kering Group, vlasnik brendova Gucci, Yves Saint Laurent i Bottega Veneta, prenosi Kurir.

Globalna modna scena: Spoj luksuza i masovne proizvodnje

Dok kompanije poput Luj Vitona i Hermesa predstavljaju luksuz i ekskluzivnost, brendovi poput Zare i UNIQLO uspješno kombinuju pristupačnost sa modernim trendovima. Ova raznolikost omogućava industriji da nastavi svoj rast i privlači potrošače širom svijeta, bez obzira na budžet.

Industrija odjeće nije samo odraz ekonomije već i kulture, stila i promjena u društvu, a njeni lideri dokazuju da je moda mnogo više od trenda – ona je globalna sila.

(Nezavisne – Foto: Arhiva/Ilustracija)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *