Ove teme su obilježile nastavak sjednice NSRS

September 24, 2019, 1:41 pm

Mogućnost osnivanja privatnih osnovnih škola i sprečavanje zloupotrebe djece u političke svrhe – bile su neke od glavnih tema koje su obilježile današnju raspravu narodnih poslanika u prvom dijelu zasjedanja parlamenta Srpske gdje se na dnevnom redu našao Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju.

Poslanica PDP u NSRS Gordana Vidović, istakla je tokom rasprave da je neprihvatljivo da se djeca koriste u političke svrhe, kao što se dešavalo proteklih godina.

– Svjedoci smo da se tokom političkih kampanja djeca koriste u političke svrhe i to se mora zaustaviti jer političke stranke ne smiju uticati na djecu – rekla je Vidovićeva. Pojedini poslanici su, takođe, imali primjedbu i na održavanje političkih skupova u sklopu škola, navodeći kako bi i to trebalo zabraniti.

– Škola nije mjesto za političke aktivnosti – stava je bila i poslanica PDP u NSRS Jelena Trivić.

Najvažnijii zadatak Vlade Srpske

Šef Kluba poslanika SNSD u NSRS, Igor Žunić, kazao je da se izmjene navedenog zakona mogu vezati za reformu obrazovanja, koja je možda najznačajniji zadatak sadašnje Vlade Srpske.

– Najvažnija je reforma osnovnog obrazovanja. Smatram da je predstojeća reforma obrazovanja pitanje svih nas, a ne samo Vlade Srpske. To je praktično pitanje opstanka naroda – naglasio je Žunić.

On ističe da predložene izmjene navedenog zakona vjerovatno nisu idealne, ali vjeruje da će proces koji je započela Vlada Srpske biti urađen tako da modernizuje nastavni sadržaj i stekne navika kod djece da misle, a ne da uče napamet.

– Imamo previše udžbenika, zadataka i ocjena. Imamo otuđenog nastavnika od učenika i učenika od učenika. Vjerujem da će reforma obrazovanja to da promijeni – kazao je Žunić. On je istakao da ne očekuje da reforma dovede do toga da postanemo Finska za godinu dana, ali da se taj proces mora započeti. Žunić ističe da djeca u Finskoj nisu pametnija od naših, ali da su naučena da drugačije misle i rješavaju zadatke.

On se složio se poslanicima da treba izbaciti politiku iz škola, napominjući da je zakon omogućio da se prostorije škole koriste za političko djelovanje i to isključivo u vrijeme kada nema nastave.

– U nekim selima postoji samo školski objekat i to je jedino mjesto gdje se ljudi mogu okupiti. Ne znam da li je pametno da im se ukine da koriste te objekte – istakao je Žunić.

On se osvrnuo i na raspravu da li osnovne škole trebaju biti javne ili privatne ili da se omogući i jedno i drugo. Žunić je istakao da je dobra stvar da se omogući osnivanje privatne osnovne škole, iako on lično nikada ne bi upisao svoje dete u takvu školu.

Nastavnik ključan u sistemu obrazovanja

Poslanik DNS u NSRS, Dane Malešević, nije se složio sa ocjenama da reforma obrazovanja kreće sa izmjenama nastavnog plana i programa.

– Prvo što bi trebalo da se radi je obuka nastavnika. Smatram da je nastavnik još uvijek ključan u sistemu obrazovanja – naveo je Malešević. On se, takođe, nije složio sa ocjenom da reforma obrazovanja kreće sa ovom Vladom, navodeći da je ona počela mnogo ranije.

– Reforma je stalan proces i ne može se staviti tačka i reći da je gotovo. U Evropi se svake dvije godine sastaju nadležne osobe iz svih država i analiziraju novine te donose nove mjere – zaključio je Malešević.

Poslanik Ujedinjene Srpske Marinko Dragišić ocijenio je da je navedeni prijedlog zakona dobar jer će njegovim sprovođenjem biti poboljšan sistem osnovnog obrazovanja.

– Јedna od važnih odredaba zakona jeste ona kojom je propisano da će supružnici i djeca poginulih boraca biti oslobođeni naknade za polaganje stručnih ispita – rekao je Dragišić.

Ministarka prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić istakla je prethodno da je jedna od novina izmijenjenog zakona i to da će supružnici i djeca poginulih boraca biti oslobođeni naknade za polaganje stručnih ispita.

Obrazlažući zakonsko rješenje Trivićeva je rekla da su u Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovnom vaspitanju i obrazovanju ostale ključne izmjene kao i u Nacrtu, kojima je predviđeno da će mala matura biti proslavljana u školskim objektima.

– Predviđeno je i da u okviru specijalnih škola za djecu sa poteškoćama u razvoju budu osnovani resursni stručni centri, da bi usluga bila dostupna što većem broju djece u Srpskoj – dodala je Trivićeva. U toku je redovna pauza, a poslanici će nakon 17 časova nastaviti sjednicu raspravom po istoj ovoj tački dnevnog reda.

Izvor: Nezavisne novine 

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *