Radnici u realnom sektoru Republike Srpske ne mogu se nadati značajnijem rastu plata u ovoj godini s obzirom na to da uskoro neće doći do poreskog rasterećenja, koje je za poslodavce bio jedan od osnovnih uslova kako bi ih povećali.
Škrebić je rekao kako ozbiljnija poreska reforma nije moguća bez povećanja stope PDV-a, za šta će trebati saglasnost na nivou BiH.
“Povećanje PDV-a od dva odsto bi omogućilo smanjenje poreza i doprinosa na onaj nivo prije svjetske ekonomske krize, a to je 52 odsto na neto platu”, kazao je Škrebić.
On tvrdi kako su pojedini poslodavci ipak povećali plate radnicima.
“Do nekog blagog povećanja je ipak došlo u realnom sektoru. To povećanje je veoma malo, ali dosta mojih kolega u realnom sektoru je za deset odsto povećalo plate od nove godine”, kazao je Škrebić.
Inače, poslodavci su s Fondom zdravstva RS u fazi potpisivanja protokola kojim će se Fond obavezati da će do 30. juna izmiriti svoja dugovanja uz redovnu isplatu tekućih obaveza, a riječ je o dugu od oko devet miliona maraka, od kojih će se jedan dio kompenzovati.
Srebrenka Golić, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, koja je predsjednik Implementacionog odbora, kazala je kako je većina mjera definisana akcionim planom koji su potpisali s poslodavcima za prvi kvartal realizovana.
“Vlada RS je posvećena politikama definisanim memorandumom s ciljem da se rastereti privreda i poboljša položaj radnika i poslodavaca, ali i da se zaustavi trend odlaska radne snage”, kazala je Golićeva.
Implementacioni odbor imenovan je rješenjem Vlade 15. januara, s ciljem praćenja realizacije mjera definisanih Memorandumom o zajedničkim politikama zaključenim između Vlade i Unije udruženja poslodavaca u decembru prošle godine.
Memorandum o zajedničkim politikama obuhvata oporavak privrede, fiskalnu konsolidaciju i reformu javnog sektora.
Oporavak privrede podrazumijeva smanjenje oporezivanja rada, podršku kroz podsticaje, reformu finansiranja dječje zaštite, refundaciju duga po osnovu bolovanja, kao i problem likvidnosti privrede.
Fiskalna konsolidacija obuhvata pitanja sive ekonomije, reformu podsticaja, kao i reformu direktnih poreza, dok reforma javnog sektora predviđa problem obrazovanja, reformu Zavoda za zapošljavanje, promjenu načina finansiranja zdravstva i reformu inspekcija.
U Implementacionom odboru, pored Srebrenke Golić i Dragutina Škrebića, su i Zoran Tegeltija, ministar finansija, Petar Đokić, ministar industrije, energetike i rudarstva, Dragica Ristić, direktor Privredne komore, i Saša Trivić potpredsjednik Unije udruženja poslodavaca.