Otvorena vrata za izručenje Asanža SAD

December 10, 2021, 10:49 am

Britanski visoki sud trebalo bi u petak da donese odluku o tome da li će poništiti raniju odluku i dopustiti da suosnivač WikiLeaksa Džulijan Asanž bude poslat u Sjedinjene Države kako bi se suočio sa optužbama za špijunažu.

Ukoliko bi bio izručen i optužen mogao bi se suočiti sa 175 godina zatvora.

Sudija nižeg suda odbio je ranije ove godine zahtjev Amerike da Asanž bude izručen zbog optužbe za špijuniranje na osnovu WikiLeaksove objave tajnih vojnih dokumenata prije deset godina. Okružni sudija Vanesa Baraitster odbila je izručenje iz zdravstvenih razloga, rekavši da postoji vjerovatnoća da će Asanž izvršiti samoubistvo ako bude držan u teškim zatvorskim uslovima u SAD.

Bez obzira na današnju odluku velika je vjerovatnoća da će se uključene strane žaliti, prenosi AP.

Žaleći se na raniju odluku u Visokom sudu u Londonu, advokat američke vlade negirao je da je Asanžovo mentalno zdravlje previše krhko da bi izdržalo američki pravosudni sistem.

Advokat Džems Levis rekao je da Asanž nema istoriju “ozbiljne i trajne mentalne bolesti” i da ne prelazi prag da je toliko bolestan da ne može da se odupre samopovređivanju.

Američke vlasti takođe su rekle britanskim sudijama da, ako pristanu na izručenje Asanža, on bi mogao zatvorsku kaznu da odsluži i u rodnoj Australiji.

Asanž se u SAD suočava sa 18 tačaka optužnice, uključujući i onu za kršenje zakona o špijuniranju nakon što je njegov WikiLeaks objavio hiljade tajnih američkih dosijea i diplomatskih depeša 2010. godine. Tada je objavljeno na stotine hiljada diplomatskih dokumenata i dosijea koji otkrivaju ratne zločine koje su američke trupe počinile tokom vojnih operacija u Avganistanu i Iraku, podsjeća Radio Slobodna Evropa.

Iz Sjedinjenih Država kažu da je curenjima podataka prekšen zakon i ugroženi životi, dok Asanž smatra da su slučajevi politički motivisani.

Asanž koji poriče da je počinio bilo kakvo krivično djelo, nalazi se od 2019. u londonskom Belmarš zatvoru. Uhapšen je nakon izbacivanja iz ekvadorske ambasade u Londonu zbog kršenja uslova kaucije.

U ambasadu je ušao 2012. godine kako bi izbjegao izručenje u Švedsku gdje se suočavao s optužbama za seksualne napade, što je on poricao. Optužbe protiv njega u Švedskoj su u međuvremenu odbačene.

Proveo je sedam godina u ambasadi Ekvadora u Londonu koja mu je takođe dodijelila i ekvadorsko državljanstvo. Nakon što je u aprilu 2019. godine, ekvadorski predsjednik Lenin Moreno na Twitteru objavio da je Ekvador donio “suverenu odluku da povuku azil” britanska policija je uhapsila osnivača WikiLeaksa.

Ukoliko mu bude suđeno u Sjedinjenim Državama Asanž bi se mogao suočiti sa zatvorskom kaznom od 175 godina zbog pribavljanja i objavljivanja tajnih dokumenata.

Izvor: Fena

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *