Otvorena konferencija “Mostar 2024: Dijalog za budućnost”: Okupile se brojne ličnosti iz BiH i regionalnog političkog vrha, među njima Konaković, Krišto i Nikšić

July 23, 2024, 12:05 pm

Nakon Mirovne večere koja je sinoć, povodom 20. godišnjice obnove Starog mosta održana za brojne domaće i međunarodne zvaničnike, a čiji je domaćin bio predsjedavajući Predsjedništva BiH, Denis Bećirović, danas je u Mostaru, u organizaciji Ministarstva spoljnih poslova BiH otvorena konferencija „Mostar 2024: Dijalog za budućnost“.

Konferencija predstavlja priliku za promovisanje pomirenja i suživota kroz isticanje Starog mosta i Starog grada Mostara kao simbola multikulturalizma i mirnog suživota te podsticanje dijaloga o pomirenju i saradnji.

Tema ovogodišnje Konferencije je „Povezujući prošlost, sadašnjost i EU budućnost“, s ciljem podsticanja dijaloga i saradnje te budući razvoj i integraciju Zapadnog Balkana u Evropsku uniju.

Konferencija je okupila ugledne visoke goste i učesnike, uključujući predsjednike, premijere i ministre, međunarodne i lokalne donosioce odluka, predstavnike zemalja Zapadnog Balkana,funkcionere i predstavnike Evropske unije i Evropske komisije, predstavnike UNESCO i stručnjake za kulturnu baštinu, predstavnike Grupacije Svjetske banke, akademike i istraživače, lidere civilnog društva i nevladine organizacije…kojima se na samom početku videporukom obratio Bećirović.

Podsjetivši na to da je prije 20 godina obnovljen Stari most, Bećirović je rekao da to nije bila obnova koja spaja jedan grad.

– To je više od simbolike povezivanja. Stari most je prepoznatljiv evropski i svjetski simbol, sjajno arhitektonsko ostvarenje koje povezuje ljude, kulture i tradicije. Nažalost, i danas postoje retrogradne snage koje rade na podjelama i zato moja poruka sadašnjim i budućim generacijama glasi: Gradimo i povezujmo ljude i obale – rekao je između ostalog Bećirović.

Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH, Borjana Krišto u svom obraćanju je naglasila kako uvijek s ponosom ističe to da je Mostar evropski grad koji na poseban način spaja različitosti vjera, kulture i naroda i drugih posebnosti.

– Obnova Starog mosta bila je važan korak prema obnovi povjerenja i uspostavi novih, trajnih temelja za sve nas u BiH ali i za buduće generacije. Dijalog za budućnost kako je i ime današnje konferencije treba biti zajednički motiv da zajedno radimo na rješavanju izazova koji su pred nama. Jer samo zajedno možemo graditi evropsku BiH – poručila je, između ostalog, Krišto.

Ministar spoljnih poslova BiH, Elmedin Konaković je rekao da je nakon više od 10 godina ponuda ili prozor kako je naveo, koji se BiH otvorio od Evropske unije na stolu.

– Ta ponuda je konkretna i jedna generacija političara ima priliku za ljude u ovoj zemlji što ranije generacije političara nisu radile. Ponuda koja nam garantuje Plan rasta i integraciju BiH tržišta u evropsko, otvara obilje prilika za domaće i strane investitore, što znači povećanje plata, otvaranje novih radnih mjesta, bolje uslove za sve u BiH, mogućnost za mlade ljude da zasnuju svoje porodice, da budućnost vide u BiH – rekao je Konaković.

S druge strane u BiH, kako je dodao, zemlji svoje bogate i teške istorije pomjerati procese naprijed mogu samo hrabri i odgovorni političari.

– Gledajući našu istoriju, postoji mnogo tačaka oko kojih se nećemo ili nikad složiti, ali gledajući u budućnost vidimo dosta zajedničkih činilaca koji moraju biti fokus ove generacije, političke koja trenutno ima priliku donositi važne političke odluke. Ukoliko budemo hrabri i svoje zajedničke interese stavili ispred ličnih ili bilo kojih drugih, ubijeđen sam da će ova lijepa zemlja, napokon, iskoristiti svoje potencijale – naveo je Konaković.

Federalni premijer, Nermin Nikšić je kazao kako je jasno da u ovom trenutku nama ne treba bolja prošlost, nego bolja budućnost.

– Mi prošlost ne možemo promijeniti, ali možemo graditi bolju budućnost ukoliko istinski razumijemo prošlost, ma kako ona bila teška i bolna – rekao je Nikšić, piše Avaz.

Naglasio je da su naši spomenici kulture podsjetnik i zalog generacija prije nas, koji nas podsjeća na najsvjetliju stranu naše prošlosti, te upućuje u budućnost kakvu trebamo graditi, a to je budućnost zajedništva, izgradnje zajedničkog društva kao društva bogatstva raznovrsnosti. Poručio je da naša zemlja sa svojim ljudskim, prirodnim i kulturnim resursima ima pravo vjerovati u budućnost koja joj pripada u Evropskoj uniji.

Srpska info

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *