Pod sloganom ”Energetska održivost zapadnog Balkana” u Trebinju je danas otvoren peti po redu Samit energetike Trebinje. Ovaj događaj koji okupio eminente stručnjake iz oblasti energetike, preduzetništva i drugih oblasti a koji će tokom trodnevnog djelovanja otvoriti značajne teme vezano za unapređenje energetskog sektora svečano je otvorio predsjednik Srpske Milorad Dodik.
Na ovom događaju koji se popularno zove i SET razgovaraće se o mnogim značajnim temama a neke od njih su i razvoj energetskih mreža, priključivanje obnovljivih izvora energije na mrežu, korištenje i upravljanje solarnim elektranama.
Da je važno pričati o novim pravcima koji će usmjeriti društvo prema boljem razvoju energetike smatra i predsjednik Srpkse ističući da će interes vlasti u Srpskoj uvijek biti da se grade novi energetski kapaciteti. Navodi da je važno da razvijamo neke nove pristup po pitanju električne energije.
”Mi moramo imati energetsku samostalnost i to je ključno. Ne smijemo dozvoliti da nam moćniji i jači od nas to uzimaju a da od toga mi nemamo koristi. Mnoge naše zemlje u razvoju ne mogu lako da se transformišu i pređu na obnovljive izvore energije dok je za zemlje poput onih na zapadnom Balkanu to teško. Mora nam se dati jedno određeno vrijeme da se preusmjerimo jer to nije lak put. Mora se na tome sistemski raditi posebno kako nebi ispaštali privreda i stanovništvo”, rekao je Dodik.
Ističe i kako po pitanju proizvodnje električne energije Srpska ima lidersku poziciju i da stanovništvo Srpske ima jednu kvalitetnu isporuku.
”Za naše domaće konzumente mi imamo jednu od najnižih cijena struje a pri tom kroz podršku i ponudu uvijek podstičemo i našu privredu. Mi smo u prilici da nešto viškova što proizvedemo kasnije kroz dobit možemo usmjeriti u izgradnju nekih novih objekata te na taj način podstičemo naš razvoj ”, rekao je Dodik.
Ministar energetike i rudarstva Srpske Petar Đokić navodi kako ovaj samit ima ključnu ulogu u tome da pokaže koja su to rješenja najbolja po pitanju unapređenja energetske održivosti. Navodi i kako je Republika Srpska krenula dobro po pitanju energetske tranzicije te je kroz zakonodavstvo stvoren temelj za razvoj.
”Od posebne važnost je to što smo pristupili izgradnji novih energetskih objekata a kroz zaključene ugovore o koncesiji za izgradnju hidro, vjetro i solarnih elektrana. Ukupna vrijednost tih projekata je nešto preko 4 milijarde maraka. To svakako govori o kapacitetima i mogućnostima koje Srpska ima a koji će se vidjeti u budućnosti. Mi ćemo i dalje biti na putu regionalnog energetskog razvoja koji je bitan kako za Srpsku ali i cijeli region”, rekao je Đokić.
Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac navodi kako je za BiH bitno da Republika Srpska ali i Federacija BiH imaju energetsku nezavisnost i da nema međusobnih osporavanja kada su u pitanju razvojni projekti po tom pitanju.
”Važno je iskoristiti sve kapacitete koje posjeduju i Srpska i F BiH po pitanju obnovljivih izvora energije jednako kao i obezbjeđivanjem gasnih interkonekcija radi obezbjeđivanja energetske stabilnosti. Žao mi je što postoje zastoji po pitanju realizacije pojedinih energetskih projekata posebno zbog opstrukcije koje dolaze od pojedinaca iz Federacije BiH ali ipak mislim da će se to riješiti. Nije dobro da postoje takve stvari koje će usporiti energetski razvoj i nezavisnost”, rekao je Košarac.
Da je riječ o događaju koji će doprinjeti bolju povezanost regiona po pitanju energetika saglasan je i direktor ERS-a Luka Petrović. Prilika je to, kako kaže da eminenti stručnjaci ponude najbolja rješenja i da se kroz rasprave ukaže kojim putem se mora ići po pitanju energetskog razvoja.
”Mislim da moramo donijeti dobra rješenja koja će pomoći da ne kasnimo za modernim trendovima i zahtjevima energetske zajednice. Moramo imati i veću podršku od strane Evropske zajednice kada je u pitanju postupak dekarbonizacije koji se mora realizovati kako bi smo prešli na sistem obnovljivih izvora energije. Kroz gradnju novih energetskih objekata koji će moći provoditi nove enegetske trendove sigurno je da će se ostvariti veći budžetski prilivi dok će gubici biti minimalni a priroda očuvana ”, rekao je Petrović.
Trodnevni Samit okupiće oko 1.000 učesnika iz 11 zemalja, kao i predstavnike 200 kompanija a ovaj događaj održava se u Kulturnom centru Trebinje.
Samit energetike u Trebinju organizuju Elektroprivreda Republike Srpske i kompanija SET pod pokroviteljstvom Ministarstva energetike i rudarstva Republike Srpske, Ministarstva privrede i preduzetništva Republike Srpske i Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara, a generalni sponzor je “Elnos grupa” iz Banjaluke.
TV K3