Predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija istakao je da je prvenstveni cilj vlasti na svim nivoima BiH da se saradnjom ojača cijeli region da bi se zajednički pozicionirali kao respektabilan prostor koji je, prije svega, poželjan za ulaganja i da BiH kao takva bude značajan i poštovan član evropske porodice i EU.
Tegeltija je istakao da je upravo zato Međunarodni sajam privrede u Mostaru veoma značajan, jer svi napori koje vlasti ulažu u suštini su usmjereni na poboljšanje privrednog ambijenta, jačanja privredne saradnje, omogućavanje lakšeg protoka ljudi, robe, usluga i kapitala, jačanje povezanosti i mobilnosti, da bi tako omogućili rast domaćih ekonomija i unaprijedili životni standard građana.
Obraćajući se na otvaranju Međunarodnog sajma privrede u Mostaru, Tegeltija je naglasio da je ovaj događaj od značaja za cijelu BiH, ali i region, jer u ovih nekoliko dana koliko traje, Sajam uspije da okupi najznačajnije predstavnike i pojedince iz privrednog, ali i društvenog i političkog života iz BiH, regiona i cijele Evrope, što za sve prisutne predstavlja izuzetno zadovoljstvo.
– Mostar je, opet, prvi put nakon 2019. godine, domaćin ovog veoma značajnog regionalnog skupa, 23. Međunarodnog privrednog sajma privrede. Kada smo se prošli put okupili na ovom mjestu 2019. godine, niko od nas nije pretpostavljao da će naš sljedeći susret biti tek za tri godine. U tom periodu, koji je, nadam se, nakon ovoga što ovdje vidim, iza nas, imali smo događaj `bez presedana`.
Imali smo, i skupa prebrodili, jednu od najvećih kriza svjetskih razmjera još od Drugog svjetskog rata, krizu koja je zaustavila i paralisala svijet, zaključala nas u naše domove i krizu koja nije imala izvjestan epilog – podsjetio je Tegeltija.
Predsjedavajući Savjeta ministara naglasio je da je ta kriza, uzrokovana pandemijom virusa korona, proizvela značajne izazove i pritisak, prije svega, na zdravstvene sisteme svih zemalja, ali je značajno uticala i na ekonomiju i ekonomske aktivnosti, jer su 2020. i 2021. godina u mnogim od zemalja regiona bile prognozirane kao godine izuzetnog rasta i razvoja, i postojale su i realne pretpostavke za to.
– Ta kriza ukazala nam je i to da se u takvim situacijama i teškim i neizvjesnim vremenima možemo u konačnici osloniti samo na sebe i svoje resurse i kapacitete, ali i na podršku i pomoć nama najbližih, prije svega, na zemlje regiona. Ali, moram priznati, da smo bili svjedoci momenata u kojima, iako smo imali sredstva, nismo bili u mogućnosti kupiti, niti dobaviti medicinski materijal i razne druge robe potrebne za borbu protiv pandemije zbog prekida lanaca snabdijevanja – istakao je Tegeltija.
On je dodao da slobodno može reći da su u toj borbi, koju su vlasti na svim nivoima u BiH koordinisano provele u saradnji sa svojim građanima koji su se solidarno i odgovorno ponašali, sačuvani zdravstveni sistemi, radna mjesta i privreda.
IZVOR: SRPSKAINFO