Otrovni ljepotan krasi mnoga dvorišta: Oleander, omiljena i veoma raširena biljka (FOTO)

July 14, 2023, 7:36 am

Oleander (Nerium oleander) je zimzeleleni grm ili manje stablo koje krasi mnoga dvorišta.

Rasprostranjen je na području Mediterana, a kod nas se uzgaja u saksijama, zato što je osjetljiv na niske temperature. Oleander naraste do pet metara a u rijetkim slučajevima i više.

Grane su savitljive, glatke, svjetlo-zelene ili svjetlo-sive kore, a cvjetovi krupni, najčešće ružičaste ili bijele boje. Ugodnog su mirisa. Cvjeta od juna do septembra. Može podnijeti do minus pet stepeni Celzijusa a kratkotrajno čak do – deset stepeni.

Vrlo je otporan na sušu premda vlažna tla i navodnjavanje stimulišu rast. Položaj s puno sunca je potreban za intenzivno cvjetanje.

Po pitanju hranljivosti tla, nema velikih zahtjeva. Uspijeva i na siromašnim, pjeskovitim, suhim tlima.

Biljka ima raširen korjenov sistem. Vrsta se može razmnožavati sjemenom ili reznicama. Sjeme se skuplja odmah nakon otvaranja ploda kako ga ne bi raznio vjetar. U našim uslovima, sjeme dozori i može se koristiti za razmnožavanje. Sije se na dubinu od jednog centimetra.

Nicanje će se javiti nakon sedam dana, na temperaturi 23-25 stepeni.

Između sjetve i pojave mladih listova proći će oko 40 dana.

Razmnožavanje sjemenom ne daje biljke identične majčinskoj biljci tako da se za dobijanje identičnih biljaka koristi vegetativno razmnožavanje reznicama.

Obično se koriste vršne, zelene reznice uzete u proljeće ili poluzrele reznice uzete u jesen. Reznice se uzimaju od zdravih, dobro razvijenih matičnih biljaka. Budući da se radi o otrovnoj biljci, preporučuje se korištenje rukavica u radu.

Otrovna je, ali ujedno i ljekovita biljna vrsta čiji se pripravnci koriste u liječenju srčanih tegoba. Otrovni su svi biljni dijelovi, biljka sadrži brojne toksične spojeve.

Zbog svog djelovanja na životinje, pripravci od oleandra se koriste kao otrov za štakore i prirodni insekticid.

Srpskainfo.com (Foto: RINIGER)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *