Otrovan vazduh guši građane, ljekari pozivaju na oprez i zaštitu

November 21, 2024, 6:12 pm

Kvalitet vazduha u bh. gradovima dolaskom hladnijih dana sve je gori, pa je u prethodnom periodu širom BiH bio izuzetno opasan po zdravlje, te je i sve više pacijenata koji se javljaju sa simptomima gušenja, kratkog daha, ali i nadražajnog kašlja.

Nekoliko godina unazad Sarajevo, Banjaluka, Kakanj i Zenica su među najzagađenijim gradovima u BiH, čak i u svijetu.

Jedan od najgorih dana je bio u srijedu, kada je u Banjaluci vazduh okarakterisan kao opasan.

Na internet stranici “Zrak.ekoakcija” tada je indeks kvaliteta vazduha u Banjaluci prema mjerenjima bio čak 467, što je okarakterisano kao izuzetno opasno.

Kako su tada istakli na ovoj stranici, oznaka “opasno” može da izazove ozbiljne posljedice za cjelokupno stanovništvo.

Snežana Kutlešić Stević, specijalista pulmologije i baromedicine u Institutu “Dr Miroslav Zotović” u Banjaluci, kazala je da je u posljednjih nekoliko dana bilo mnogo više pacijenata koji su se žalili na ove simptome.

“Ova zagađenost zraka nikako ne pogoduje pacijentima koji imaju hronično-opstruktivnu bolest pluća i pacijentima koji imaju tešku astmu, takođe ugroženi su i pacijenti koji imaju kardiološke probleme”, kazala je Kutlešić Stevićeva i dodala im je mnogo teže da dišu ovih dana zbog zagađenog vazduha.

Istakla je da je njena preporuka građanima da što manje izlaze vani ili, ako već izlaze, da to rade u ranim jutarnjim satima kad nivo zagađenosti nije visok.

“Pacijenti koji su se javili u moju ambulantu, ali sigurno i kod kolega u ambulante porodične medicine su dobili adekvatnu terapiju. Nivo zagađenosti vazduha kod naših plućnih pacijenata prouzrokuje subjektivno stanje gdje pacijenti osjete gušenje i kratak dah”, istakla je Kutlešić Stevićeva.

Kako je rekla, preporuka i zdravim ljudima, odnosno onima koji ne spadaju u rizične grupe je da nose maske kad je nivo zagađenosti povećan.

“Sigurna sam da će nadležni organi koji se bave ekologijom, ali i oni koji se bave zaštitom zdravlja građana, odnosno Institut za javno zdravstvo Srpske preporučiti mjere kako da se ponašaju građani”, kazala je Kutlešić Stevićeva.

Branislav Lolić, pedijatar i pulmolog, kazao je za “Nezavisne novine” da posebno u onom periodu kada nema vjetra, kad je puno magle, zbog slabog strujanje vazduha visoka je koncentracija zagađivača.

“To se posebno dešava sad u novembru i decembru. Brojni su sastojci koji zagađuju vazduh, počev od ugljen-dioksida, sumpornih oksida, azotnih oksida, čestica prašine čađi, dobar dio tih sastojaka je porijeklom iz izduvnih gasova automobila, zatim iz ložišta velikih sistema”, kazao je Lolić.

Istakao je da svi ti zagađivači prvo dođu na kožu, sluznicu oka i nosa. Kako je kazao, često se vidi da građani imaju štipanje u očima, zapušen nos i nadražajni kašalj, ali da je to jedan odbrambeni mehanizam koji ima organizam, te da se na taj način sprečava da čestice prođu dublje u pluća.

“Međutim, ta iritacija, a posebno kod osoba koje imaju astmu i bronhitis, izaziva i otežano disanje”, istakao je Lolić.

Iz Udruženja “Eko-akcija” godinama upozoravaju na loš kvalitet vazduha te kako je kazao Anes Podić, predsjednik Udruženja, od zagađenog vazduha u BiH, prema procjenama međunarodnih institucija, godišnje umire između 3.000 i 5.550 ljudi.

“Građani su ostavljeni na milost vremenskim prilikama. Kad god imamo stabilno vrijeme, kao što je sada slučaj, vrijednosti zagađenja porastu. Kad puše vjetar, imamo sreće i zrak je čistiji. To se ponavlja iz zime u zimu. Jednostavno, bh. vlasti na svim nivoima ignorišu postojanje ovog problema”, naveo je Podić.

Istakao je da Bosna i Hercegovina za sve ovo vrijeme nije uspjela da izgradi institucije koje će štititi životnu sredinu.

Problem sa zagađenim vazduhom imaju skoro sve gradske sredine u BiH.

“Kad god je stabilno vrijeme, onda su atmosferski uslovi takvi da zagađenje koje proizvodimo ostaje u nižim slojevima atmosfere, pa imamo povećane vrijednosti zagađenja. Na to treba dodati i povećane emisije, jer sa hladnijim dijelom godine ljudi počinju da griju i onda emisije iz malih kućnih dvorišta, koja su dominantan izvor u najvećem broju naših naselja, stvaraju povećane vrijednosti zagađenja u gradovima”, rekao je Podić.

Stanivuković: Pitanje kvaliteta vazduha je prioritetno

Gradska inspekcija izvršiće kontrolu filtera na dimnjacima preduzeća “Eko toplane”, kao i svih ostalih većih kompanija koje emituju štetne gasove u atmosferu i samim tim smanjuju kvalitet vazduha u našem gradu, kazao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, nakon redovne sjednice kolegijuma načelnika odjeljenja i šefova odsjeka.

“Kontrola će obuhvatati i kolektivne stambene objekte koji imaju samostalne sisteme grijanja na pelet i ugalj. Takođe, podnijećemo inicijativu za izmjenu zakona koja će obuhvatiti ograničenje korišćenja određenih energenata za grijanje kolektivnih stambenih objekata i za industrijske pogone, kao i obaveznu ugradnju filtera na dimnjacima radi smanjenja zagađenja vazduha”, kazao je Stanivuković. Dodao je da je kvalitet vazduha prioritetno pitanje prema kojem će preduzimati strateške korake.

Nezavisne.com (Foto: arhiva)

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *