Astronomi su pomoću svemirskog teleskopa ”DŽejms Veb” otkrili najstariju crnu rupu ikada posmatranu, nastalu prije više od 13 milijardi godina, 440 miliona godina poslije velikog praska.
Novootkrivena crna rupa u srcu galaksije iznenađujuće je velika i sa masom oko milion puta većom od sunčeve, mogla bi da preokrene dosadašnje teorije o svemiru, prema kojima su prvo nastale galaksije, a potom crne rupe u njima, prenosi Gardijan.
– Iznenađenje je u tome što je tako velika. Nismo to očekivali – rekao je profesor Roberto Majolino, astrofizičar sa Univerziteta u Kembridžu, koji je vodio posmatranja.
Astronomi vjeruju da bi najstarija crna rupa mogle da pomogne i u rješavanju zagonetke o tome kako su crne rupe u galaksijama postale milijarde puta veće od mase Sunca.
Najnovije zapažanje o galaksiji potiskuje donedavne teorije o prostom ukrupnjavanju crnih rupa, gdje se pretpostavljalo da su one jednostavno neprekidno rasle spajanjem i gutanjem zvijezda i drugih objekata, tokom gotovo 14 milijardi godina, piše Gardijan.